Oferujemy: Atrakcyjne wynagrodzenie

Oferujemy: Atrakcyjne wynagrodzenie Image courtesy of by hin255/FreeDigitalPhotos.net

Wysokość wynagrodzenia jest zależna od naszych kwalifikacji i doświadczenia w pracy na danym stanowisku. Jednak wiele firm stara się o pracownika i wprowadza dodatkowe benefity w postaci trzynastek, bonów na towary czy biletów do kina lub teatru.

Firmy, szukając odpowiedniego pracownika, kuszą potencjalnych kandydatów konkurencyjnym wynagrodzeniem i atrakcyjnymi warunkami pracy. Jednak kandydat nie zawsze wie, co tak naprawdę kryje się pod tymi enigmatycznymi pojęciami. Na polskim rynku przyjęło się, że informacje dotyczące wynagrodzenia utrzymywane są w tajemnicy aż do momentu złożenia konkretnej oferty. Niejednokrotnie prowadzi to do sytuacji, w której pomimo wieloetapowego procesu rekrutacji niedoszły pracownik rezygnuje z oferty, która okazuje się nie spełniać jego początkowych oczekiwań. Czy słusznie?

Dodatki do pensji

W przypadku stanowisk innych niż wysokiej klasy specjaliści czy menedżerowie możliwość negocjacji warunków zatrudnienia (w szczególności płacy) jest mocno ograniczona, gdyż do danego stanowiska przypisane są konkretne parametry. Niemniej wiele firm stara się uatrakcyjnić swoje oferty zapewniając pracownikom szeroki wachlarz świadczeń dodatkowych. Normą stały się umowy podpisywane przez pracodawców z prywatnymi ośrodkami służby zdrowia oraz firmami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu pracownicy zyskują szybki i łatwy dostęp do opieki medycznej, na które w normalnych warunkach czekaliby miesiącami, a poziom samych usług, chociaż nie jest pozbawiony wad, prezentuje się o wiele lepiej od tradycyjnej służby zdrowia. Dodatkowo pracownicy mają możliwość ubezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków lub na wypadek śmierci. 

Inną formą „dodatku do pensji” są wszelkiego rodzaju benefity przyznawane w ramach Funduszu Świadczeń Socjalnych okresowo (np. kwartalnie) lub okazyjnie (np. na święta). Mogą to być bilety do kina lub teatru, bony na daną kwotę do wykorzystania w różnych punktach handlowych lub też karta pozwalająca korzystać z ośrodków sportowo-rekreacyjnych na terenie całego kraju. Często organizowane są również zajęcia z języków obcych oraz wszelkiego rodzaju szkolenia specjalistyczne podnoszące kwalifikacje pracownika na danym stanowisku. Ilość i zakres ofert zależy od środków finansowych, jakie firma jest w stanie przeznaczyć, ale również od standardόw na rynku i potrzeb samych pracownikόw.

Jeszcze inną powszechną formą dofinansowywania pracowników są roczne bonusy. Każda firma prowadzi własną politykę ich przyznawania - w jednych firmach dostaje się je bezwarunkowo (bez względu na staż i osiągnięcia), podczas gdy w innych uzależnione są one zarówno od stażu u danego pracodawcy, jak i oceny okresowej, której poddawani są wszyscy pracownicy. Jedni mają zapewnioną stałą „trzynastkę” (coroczny bonus w wysokości miesięcznej pensji), inni zaś muszą się liczyć z tym, że wysokość bonusa ściśle wiąże się z obrotami firmy, w wyniku czego może on zostać odpowiednio zredukowany.

Ulgi i benefity

Oczywiście przywileje zależne są również od stanowiska, a także od rodzaju wykonywanej pracy. Kadra zarządzająca (i nie tylko) wyposażona jest w dodatkowe narzędzia pracy takie jak telefony komórkowe, laptopy czy tablety, a dodatkowe wydatki takie jak koszty podróży (bilety lotnicze, paliwo, taksówki, posiłki) są finansowane przez zakład pracy. Przedstawiciel handlowy może liczyć na samochód służbowy, a pracownik MPK ma przyznawane ulgi na usługi związane z komunikacją miejską.

Aby uniknąć rozczarowań, kandydat powinien przed podpisaniem umowy dokładnie dowiedzieć się, jak wygląda polityka przyznawania benefitów pozapłacowych oraz bonusów w firmie, w której zamierza podjąć pracę. Nierzadko łączna ich wartość przekracza kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych miesięcznie, co stanowi całkiem spory dodatek do podstawowego wynagrodzenia. Wątpliwości może nasuwać sama idea przyznawania benefitów – wielu pracowników wolałoby otrzymać ich wartość w formie gotówki i samemu zdecydować, na co ją przeznaczyć. Dobrym pomysłem również byłoby ujawnienie wysokości wynagrodzenia już na początku procesu rekrutacji na wzór np. Wielkiej Brytanii. Pracodawcy zaoszczędziliby czas i pieniądze, a kandydatom pozwoliłoby to świadomiej aplikować na wymarzone stanowiska. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy i niemożliwe jest wypracowanie takiego, które odpowiadałoby wszystkim. Tym ważniejsze jest, żeby przyszły pracownik zdawał sobie sprawę zarówno z korzyści, jak i wad płynących z każdego z nich.

Sprawdź nasz kalkulator wynagrodzeń.

Alexander Mann Solutions Jaroslaw Harasim