Pakiety medyczne dla firm – na czym polegają

Pakiety medyczne dla firm – na czym polegają NF.pl

Pakiet medyczny dla pracowników jest jednym z najbardziej wartościowych benefitów na rynku pracy. Jest on ceniony przez pracowników, ale przynosi korzyści także pracodawcy

Abonament medyczny dla pracowników: co to jest?

Pakiet medyczny, nazywany też abonamentem, to produkt oferowany przez prywatne placówki medyczne. Można go wykupić indywidualnie, ale specjalne pakiety firmowe są kupowane grupowo dla wszystkich osób zatrudnionych w danym zakładzie pracy. Opieka medyczna dla firm działa na zasadzie ryczałtu – dostęp do usług w wybranym centrum medycznym zostaje z góry opłacony przez pracodawcę. Pracownicy mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich świadczeń medycznych objętych abonamentem. Inne usługi są dodatkowo płatne, ale posiadacze pakietu zazwyczaj dostają na nie zniżki w wysokości 10-30 proc. ceny.

Pakiety medyczne – bezpieczeństwo i komfort dla pracowników

Dodatkowy pakiet medyczny w prywatnej placówce to jedno z najbardziej pożądanych przed pracowników świadczeń pozapłacowych. Abonament na usługi medyczne zapewnia łatwy i szybki dostęp do konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych. Czas oczekiwania na wizytę w prywatnej placówce jest krótki, a do specjalistów niepotrzebne jest skierowanie. Zakres świadczeń w ramach pakietu jest zazwyczaj szeroki i zapewnia opiekę w każdej sytuacji, nie tylko w przypadkach ściśle związanych z pracą. Oferta medyczna dla firm pozwala też często na objęcie ubezpieczeniem członków najbliższej rodziny pracowników (dzieci, małżonków). Pakiet daje poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, jest wygodny i pozwala pracownikom na oszczędność czasu.

Pakiet medyczny dla pracownika to także korzyści dla pracodawcy

Abonament medyczny zapewniony przez pracodawcę podnosi satysfakcję pracowników i może zwiększyć ich motywację oraz efektywność. Inne korzyści, jakie może odnieść przedsiębiorca to między innymi:

  • poprawa wizerunku firmy,
  • zwiększenie zaufania pracowników,
  • większa stabilność zatrudnienia,
  • łatwiejsze pozyskiwanie utalentowanych pracowników na rynku pracy,
  • zmniejszenie nieobecności chorobowej pracowników,
  • podniesienie wydajności pracy,
  • dostęp do badań z zakresu medycyny pracy (badania wstępne, kontrolne, okresowe),
  • możliwość doliczenia kosztów opieki medycznej dla firm do kosztów uzyskania przychodu.

Co zapewnia prywatna opieka medyczna dla firm?

Centra medyczne oferują zazwyczaj różne pakiety dla małych, średnich i dużych firm. Abonamenty różnią się między sobą ceną i zakresem gwarantowanych usług. Dzięki temu pracodawca może wybrać pakiet, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb pracowników. Najbardziej podstawowe oferty zawierają zazwyczaj badania z zakresu medycyny pracy, konsultacje z lekarzem internistą oraz zniżki na wizyty u specjalisty i badania diagnostyczne. Z kolei najbogatsze pakiety (określane często jako pakiety platynowe lub VIP) dają nieograniczony dostęp do badań i lekarzy różnych specjalności. Zapewniają także możliwość wykonania podstawowych zabiegów ambulatoryjnych, a nawet gwarantują transport medyczny. Pracodawca może też wybrać pakiet elastyczny – stworzony specjalnie dla jego firmy. W dużych zakładach pracy możliwe jest też otworzenie własnej przychodni przyzakładowej prowadzonej przez prywatne centrum medyczne. Takie rozwiązanie to duża oszczędność czasu i wygoda zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników.