Pierwszy dzień w pracy

Pierwszy dzień w pracy Jeanette Dietl - Fotolia

Z jednej strony radość – z drugiej stres. Co zrobić, aby wypaść jak najlepiej?

Nawet, jeśli jest to nasza kolejna firma, to mamy obawy związane z pierwszym dniem pracy. Chcemy zrobić dobre wrażenie na przełożonym i współpracownikach i szybko zaadoptować się w nowym miejscu. Przedstawiamy kilka rad, których zastosowanie pozwoli na zmniejszenie napięcia i spokojnie przeżycie pierwszego dnia w pracy.

Zgromadź informacje

Zanim nastąpi pierwszy dzień pracy postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji o firmie – przejrzyj ich stronę internetową, poszukaj opinii na jej temat. Jeśli znasz kogoś, kto tam pracuje – nawet z innego działu – to masz ułatwione zadanie. Zmniejszy to twój stres związany z niewiedzą.

Podobne artykuły:

Dostosuj ubiór

Czasami przyszły pracodawca informuje, jakie są zasady ubioru. Jeśli byłeś na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie, to mogłeś też podejrzeć, jak są ubrani inni pracownicy. Często nie ma określonego dress codu,  ale i tak warto dostosować się do panujących w firmie zwyczajów. Gdy widziałeś, że wszyscy chodzą w garniturach i garsonkach – nie przyjdziesz w dżinsach i rozciągniętym swetrze. I odwrotnie – przesadne kreacje w firmie, w której panuje dowolność ubioru i niezobowiązujący strój - przyciągną uwagę innych pracowników i nie będą dobrze odbierane.

O sobie bez szczegółów

Przemyśl w domu, co chcesz o sobie opowiedzieć. Warto powiedzieć kilka słów, bo współpracownicy mogą być ciekawi nowego kolegi czy koleżanki. Ale nie opowiadajmy od razu o wszystkich szczegółach życia rodzinnego czy chorobie babci. Uważaj też, aby się nie przechwalać lub nie pokazać jako groźny rywal czy konkurent – nie zaskarbisz tym sobie przychylności.

Pytaj z umiarem

Jesteś nowy i to normalne, że pytasz. To dobrze świadczy o twoim zaangażowaniu. Uważaj tylko, abyś nie przesadził – przełożony i współpracownicy mają swoją pracę i nie mogą ci poświęcić większości swojego czasu. Masz jeszcze sporo dni, aby dowiedzieć się więcej na temat firmy i jej produktów. Czasem też firmy organizują szkolenia dla nowych pracowników.

Słuchaj i obserwuj

Bądź w pierwszych dniach pracy bacznym słuchaczem. Zaobserwuj, w jaki sposób współpracownicy zwracają się do siebie, jak rozmawiają o pracy i co mówią na temat innych działów. W ten sposób możesz się również dowiedzieć, czy łączą ich relacje tylko zawodowe czy też towarzyskie wykraczające poza pracę oraz jakie panują zwyczaje i nieformalne zasady.

Innowacje na później

Patrzysz na firmę świeżym okiem i już pierwszego dnia nasuwa ci się kilka pomysłów. Poczekaj z ich ujawnieniem kilka tygodni. Poznaj dokładnie specyfikę twojej nowej firmy, produkty, przejdź szkolenia. Po pierwsze może się okazać, że twoje pomysły wcale nie są takie dobre, po drugie, jak myślisz – czy pracownicy chętnie przyjmą krytykę „nowego”?

Nie zrażaj się

Może tak być, że pierwszego dnia coś ci się nie spodoba. Podejdź do tego na spokojnie i z dystansem. Masz jeszcze sporo czasu, aby się przekonać, czy jest to drobnostka czy rzecz, która dyskwalifikuje nowe miejsce pracy. Popracuj kilka tygodni, aby przekonać się, jak jest naprawdę.

Podobne artykuły:


Olimpia Wolf