Polacy pracują efektywnie przez 400 minut dziennie

Polacy pracują efektywnie przez 400 minut dziennie lavito.pl

Dokładnie tyle, średnio statystycznie, każdy aktywny zawodowo Polak, poświęca na pracę w ciągu dnia. To 6 godzin i 40 minut ciężkiej pracy dziennie, gdy pracownicy dają z siebie wszystko. Na rozmowy z kolegami, a także przerwy pozostaje 100 minut.

Wyniki badania „Czy Polacy ziewają w pracy” potwierdzają obiegową opinię, że Polacy są nie tylko pracowici, ale także pracują efektywnie i to przez znaczną część dnia. Średnio statystycznie pracujemy dokładnie 8 godzin i 44 minuty dziennie. Większość osób pracuje standardowe 8 godzin (58%), co trzecia osoba (31%) wyrabia nadgodziny, a 15% pracowników pracuje powyżej 11 i więcej godzin w ciągu dnia.

efektywność pracowników Sodexo

Kto pracuje najlepiej?

Z badania „Czy Polacy ziewają w pracy” wynika, że ponad 88% pracowników zadeklarowało zaangażowanie przez cały lub większość czasu pracy. Większe zaangażowanie deklarują kobiety (68%) oraz osoby powyżej 45 roku życia (74%), a także pracownicy na wyższych stanowiskach – dyrektora, kierownika i managera. Z kolei najmniej znudzeni swoją pracą są pracownicy w wieku18-34 lata (75%), którzy są na początku swojej kariery zawodowej.

efektywność pracowników Sodexo

Co nas motywuje?

Najczęściej wymienianymi czynnikami motywującymi do efektywnej pracy jest towarzystwo współpracowników i kolegów z pracy (56%), ale bardzo wysoko w rankingu czynników motywujących znalazły się także dodatkowe formy nagradzania, takie jak: premie, nagrody, a także świadczenia pozapłacowe (47%). 47% ankietowanych doceniło również pozafinasowe formy motywacji i uznania dla zatrudnionych – czyli zwykłe, ale niezwykłe dla wielu menedżerów, dziękuję.

Mówiąc o efektywnej pracy musimy pamiętać, że za każdym zadowolonym i zaangażowanym pracownikiem stoi pracodawca, który rozumie znaczenie motywacji pracowników w biznesie. Czyli bierze pod uwagę potrzeby zatrudnionych i zgodnie z przedstawionymi wynikami badań pamięta o świadczeniach pozapłacowych, programach motywacyjnych skoncentrowanych na nagradzaniu za efekty pracy oraz o zwykłym, często niedocenianym i pomijanym, dziękuję.

efektywność pracowników Sodexo

Co nas demotywuje?

Pracownicy wskazywali również na czynniki obniżające ich poziom zaangażowania i negatywnie wpływające na efektywne wykonywanie zadań. Najczęściej wymieniane były: zła organizacja pracy (39%), zbyt niskie wynagrodzenie podstawowe (38%), a także brak lub zbyt rzadkie motywowanie przez przełożonych (33%). Wysoko w rankingu czynników demotywujących znalazł się również brak lub nieatrakcyjne dodatkowe formy wynagradzania pracowników, a także ograniczenie możliwości rozwoju – 31%.

Podobne artykuły:

Zgodnie z obiegową opinią, polscy pracownicy dobrze wykonują swoją pracę i angażują się w realizację założonych celów. Aby jednak utrzymać wysoki poziom zaangażowania i efektywnej pracy w firmie potrzebne jest wsparcie ze strony pracodawcy, który ma świadomość, że tylko długofalowa motywacja wpływa na efektywność pracowników. Recepta na sukces jest prosta – zapewnij dobrą atmosferę w pracy, stwórz zgrane zespoły i podtrzymuj ich motywację, a pracownicy będą wspinać się coraz wyżej.

efektywność pracowników Sodexo


Sodexo Polska Sp. z o.o. Magdalena Słomczewska-Klimiuk