Polski opiekun na terenie Niemiec

Polski opiekun na terenie Niemiec sxc.hu

Średnia długość życia Europejczyków stale się wydłuża się. Obecnie obywatel Unii Europejskiej żyje średnio nieco ponad 80 lat. Liczni Eksperci szacują, że około 2040 r. co trzeci mieszkaniec Europy będzie miał około 65 lat.

Stale rosnąca długość życia w naszym regionie, stawia nowe wyzwania jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi.

Ciepłe, pozytywnie nastawione, o wielkim sercu – takie opinie słyszy się na temat polskich opiekunek pracujących na terenie Niemiec. Czym tak naprawdę zajmuje się opiekunka i jakie trzeba spełnić warunki, żeby nią zostać? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych informacji znajdziecie poniżej.

Rola opiekuna

Trudno jednoznacznie określić jakie obowiązki należą do opiekuna osób starszych. Najogólniej mówiąc, dobry opiekun powinien zapewnić bezpieczeństwo i poczucie komfortu podopiecznemu.

Do jego obowiązków może należeć pomoc przy wszystkich podstawowych czynnościach takich jak ubieranie, rozbieranie, jedzenie, picie, kąpiel czy higiena ciała. W przypadku cięższych schorzeń lista może powiększyć się o np. transfer z wózka na łózko, zmianę pieluchomajtek czy oklepywanie i przekręcanie w celu zapobiegania odleżyn. Nie należy też zapominać o gospodarstwie domowym – pranie, sprzątanie i gotowanie to czynności którymi również zajmuje się opiekun.

Podsumowując opiekun jest superbohaterem który zajmuje się wszystkim, który jest tam gdzie akurat potrzeba jego pomocy i który nie boi się poświęcić dla innego człowieka.

Kto może zostać opiekunem?

Przez długi czas do opieki nad osobami starszymi zatrudniane były wyłącznie panie. Utarty stereotyp, iż tylko one są w stanie zapewnić ciepło domowego ogniska powoli odchodzi w niepamięć. Odważnym krokiem w stronę niemieckiej granicy zaczęli kroczyć mężczyźni, gotowi ofiarować swoją siłę i wytrzymałość osobom starym i schorowanym.

Potencjalny opiekun musi spełniać 3 podstawowe kryteria:

  • znać język niemiecki na poziomie co najmniej  komunikatywnym – nie da się tego w żaden sposób obejść – język jest weryfikowany podczas rozmowy rekrutacyjnej
  • posiadać doświadczenie w opiece – nie musi być to opieka na terenie Niemiec, do doświadczenia jak najbardziej zalicza się opieka nad schorowaną mamą czy staż w szpitalu
  • odczuwać powołanie do pracy -  poszukiwane są osoby z przyjaznym i pogodnym usposobieniem, cierpliwe i życzliwe wobec podopiecznego.

Dodatkowym atutem jest posiadanie prawa jazdy, brak nałogów oraz referencje z poprzednich miejsc pracy.

Praca jako opiekun jest zadaniem bardzo wymagającym i jednocześnie satysfakcjonującym. Osoby nieczujące powołania i chęci niesienia pomocy, bardzo szybko się wypalają i zniechęcają. W tym zawodzie niezbędna jest cierpliwość i łagodne usposobienie, zaangażowanie i radość z możliwość niesienia pomocy.

Jak wybrać odpowiednią dla siebie ofertę?

Rynek pracy docenił korzyści płynące z coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa niemieckiego. Ilość agencji oferujących pracę  opiekunom potroiła się w ciągu ostatnich kilku lat. Kolejne firmy wchodzące do branży wyrastają jak grzyby po deszczu. W takim gąszczu coraz trudniej jest się odnaleźć i zdecydować na konkretną agencję.

Poszukiwania warto rozpocząć od zapoznania się z opiniami na temat firm w Internecie. Opiekunowie chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i ostrzegają przed niepewnym pracodawcą. Nie wolno też zapominać o zdrowym rozsądku i racjonalnym podejściu. Ekstremalnie wysokie stawki  niespotykane w innych agencjach powinny wzbudzać  nasze podejrzenie. Warto też pomyśleć o przyszłości i składkach ZUS. Istnieją firmy które, aby obniżyć koszty związane z zatrudnieniem pracownika odprowadzają składki od śmiesznie niskich kwot typu 100zł.Należy również zwrócić uwagę czy firma oferuje kartę EKUZ (bezpłatne korzystanie ze służby zdrowia na terenie całej Europy).

Jedną z wiodących firm na rynku, której oferty warto rozpatrzyć jest na pewno Medcare24 (www.medcare24.pl).

Jakich zarobków można się spodziewać?

Tutaj zasada jest prosta. Najlepiej zarabiają osoby z biegłym językiem niemieckim. Są to kwoty rzędu 1300-1500 euro miesięcznie. Osoby z językiem komunikatywnym muszą zadowolić się stawkami w wysokości 1000-1200 euro. Dodatkowo im podopieczny jest bardziej wymagający, tym większych stawek możemy się spodziewać.

Choć praca opiekunów do lekkich nie należy wiele osób pracujących w branży odkryło już, że wszystkie wyrzeczenia i poświęcenia rekompensuje wdzięczność i rosnące zaufanie niegdyś kompletnie nam obcej osoby, która już po krótkim czasie może stać się przyjacielem lub częścią rodziny.