Powrót do pracy po macierzyńskim - jak to zorganizować?

Powrót do pracy po macierzyńskim - jak to zorganizować? niania.pl

Niedługo wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim? Jeśli tak, to najwyższy czas, by dobrze to zaplanować. Jak pogodzić pracę i opiekę nad dzieckiem?

Już niedługo wracasz do pracy i ciągle zastanawiasz się, jak zorganizować opiekę nad dzieckiem? Jeśli tak, to sprawdź jakie rozwiązania masz do wyboru i wybierz to najlepsze dla siebie! Możesz między innymi skorzystać z pomocy dziadków, zatrudnić nianię, a także umówić się z koleżanką bądź sąsiadką na opiekę nad pociechą. Wbrew pozorom sposobów jest wiele, wystarczy wybrać taki najbardziej wpisujący się w Twoje potrzeby.

Pomoc dziadków

Pierwszym rozwiązaniem, jakie się nasuwa jest skorzystanie z pomocy dziadków. Nie da się ukryć, że wiele osób może skorzystać z pomocy rodziców bądź teściów. Jeżeli też masz taką możliwość, to jak najbardziej się nad nią zastanów. Pamiętaj jednak, by liczyć się z odpowiedzią odmowną - nie wszyscy dziadkowie wyrażą chęć na długą opiekę wnuczkiem i nie ma w tym nic złego - często zwyczajnie mogą nie mieć siły na taką formę pomocy. Jeśli jednak chcą, to Twoja ostateczna decyzja powinna być uzależniona od tego, jak wyobrażasz sobie taką pomoc, oraz czy wraz z rodziną podzielacie wspólne poglądy na wychowanie dziecka. Jeśli tak, to współpraca, jak najbardziej może być udana i dwie strony będą zadowolone — zyskasz spokój ducha, wracając do pracy, a dziadkowie spędzą czas ze swoim wnuczkiem. Gorzej, gdy dziadkowie mają zupełnie inną wizję wychowania pociechy, jak i nie chcą przystać na Wasze zasady. W takiej sytuacji bardzo często lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług niani. Unika się wtedy kłótni i wszelkich nieprzyjemnych sytuacji rodzinnych.Koleżanki

Niania

Kolejnym rozwiązaniem jest zatrudnienie niani. To opcja, która wydaje się najwygodniejsza i przy okazji najbardziej kosztowna. Gdy wybierzesz profesjonalną nianię możesz mieć pewność, że Twoje dziecko dobrze spędzi czas, podczas gdy Ty będziesz w pracy. Decydując się na konkretną nianię należy postępować analogicznie, jak w przykładzie z rodzicami. Bardzo ważne jest podejście kandydatki do Waszych poglądów na wychowanie dziecka. Tutaj warto wziąć pod uwagę podejście do kar, spędzania czasu, czy diety. To wszystko ma kluczowe znaczenie dla codzienności Twojej pociechy, jak i porozumienia z osobą, która na te kilka godzin dziennie przejmie nad nim pieczę. Opiekunka do dziecka we Wrocławiu, może mieć naprawdę różne obowiązki - począwszy od całodniowej opieki nad dzieckiem, poprzez odbieranie je z przedszkola, a skończywszy na elastycznym czasie pracy, w zależności od potrzeb rodziców. 

Koleżanki i sąsiadki 

Czasami doskonałym pomysłem jest skorzystanie z pomocy koleżanki bądź sąsiadki. Jeśli Twoja koleżanka robi sobie dłuższą przerwę od pracy, a Wasze dzieci są rówieśnikami, to ona może się zając pociechą. Taka forma pomocy staje się coraz popularniejsza - Twoje dziecko spędza miło czas z rówieśnikami, Ty możesz pójść do pracy, a znajoma dostaje pieniądze za opiekę nad dziećmi. 

Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaplanowanie opieki nad dzieckiem, nim jeszcze skończysz urlop macierzyński. Dzięki temu zyskasz pewność, że spokojnie możesz wracać do swojej kariery zawodowej, a Twoja pociecha będzie bezpieczna i dobrze spędzi tę część dnia, podczas której będziesz w pracy. Coraz częściej młode mamy wracają do pracy najpierw decydując się na elastyczne godziny zatrudnienia, by później przejść do pełnego etatu. W ten sposób zarówno mama, jak i dziecko może lepiej przyzwyczaić się do tej zmiany.