Praca dla studenta w Poznaniu – gdzie młodzi znajdą zatrudnienie?

Praca dla studenta w Poznaniu – gdzie młodzi znajdą zatrudnienie? Praca dla studenta w Poznaniu

Jak wynika z raportu Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy w 2019 roku”, aż 83% żaków jest już aktywnych zawodowo.

Sytuacja ekonomiczna oraz chęć zdobywania cennego wśród pracodawców doświadczenia spowodowały, że coraz więcej studentów łączy obowiązki na uczelni z tymi zawodowymi. Nie inaczej jest w Poznaniu, gdzie można znaleźć wiele ciekawych ofert pracy dla studentów.

Praktyki i staże


Sprawdzając listę ogłoszeń w wyszukiwarkach pracy, w kategorii „dla studenta” dominują praktyki i staże. Warto jednak zauważyć, że coraz więcej firm oferuje w tym zakresie atrakcyjniejsze warunki niż jeszcze kilka lat temu. Poznańscy akademicy mogą liczyć często na praktyki i staże odpłatne (wynagrodzenia uzależnione są od branży, wymiaru pracy oraz obowiązków, ale kształtują się mniej więcej od 700 do 2000 zł brutto) oraz perspektywiczne (w ogłoszeniach pojawiają się adnotacje mówiące o możliwości pozostania w danym miejscu po zakończeniu stażu). Ciekawe programy stażowe mają działające w mieście biura firm takich jak Lidl czy Żabka.


Praca na produkcji


Ten wariant, ze względu na godziny pracy, dostosowany jest przede wszystkim do studiujących w trybie zaocznym. W stolicy Wielkopolski działa wiele fabryk i zakładów produkcyjnych – na studentów czeka praca w Bridgestone Poznań, ale też w firmach zlokalizowanych w podpoznańskich miejscowościach m.in. w Tarnowie Podgórnym czy w Gądkach. Zatrudnienie w tego typu miejscach wiąże się z pracą zmianową (zmiany dzienne, popołudniowe i nocne), ale niesie ze sobą również wiele korzyści. Jedną z nich jest umowa o pracę, stabilne zarobki (podstawa + system premiowy) oraz pakiet benefitów. Do najpopularniejszych można zaliczyć dofinansowania udziału w imprezach sportowych, pakiet prywatnej opieki medycznej, udział w szkoleniach zewnętrznych i wewnętrznych, a także dodatkowe ubezpieczenie na życie czy dofinansowania dojazdów do pracy.


Praca w lokalach małej gastronomii i kinach


Na młodych chętnie stawiają też restauracje. Dużym atutem studentów jest możliwość pracy wieczorami oraz w weekendy, a jak wiadomo, to właśnie wtedy restauracje czy kawiarnie odnotowują największe zainteresowanie. Praca w lokalach małej gastronomii polega przede wszystkim na pomocy w kuchni oraz na obsłudze sali. Oprócz stałej pensji dochodzą do tego jeszcze napiwki, które rozliczane są już w zależności od przyjętej polityki lokalu. Z kolei w kinach (Multikino, Cinema City) studenci zatrudniani są przede wszystkim do barów z przekąskami, kawiarni oraz do obsługi sal kinowych i kas.


Praca w centrach handlowych


Praca w Poznaniu czeka również w centrach handlowych, przede wszystkim w sklepach sieci odzieżowych. Studentów zatrudniają takie marki jak H&M, Bershka czy Zara. Model oferowany przez tę branżę powinni docenić studenci dzienni – firmy są elastyczne, jeśli chodzi o dostosowywanie grafiku pracy do zajęć na uczelni. Co więcej, chętnie praktykują formy zatrudnienia np. na ¼ lub ½ etatu, co zdecydowanie ułatwia naukę. W centrach handlowych młodzi mogą pracować również w restauracjach typu fast food, we wspomnianych już kinach, w salach zabaw (zwłaszcza ci studiujący kierunki pedagogiczne) czy w salonach sieci komórkowych.


Jak więc widać poznańscy studenci mają całkiem sporo możliwości. Warto dodać, że na uczelniach funkcjonują również biura karier, które dysponują bazą ofert dostosowanych do kierunku studiów, a dzięki współpracy szkół wyższych z wieloma firmami, coraz więcej miejsc pracy przekonuje się do zatrudniania osób uczących się.