Pracodawco! Nie płacisz swoim pracownikom? Możesz trafić na czarną listę

Pracodawco! Nie płacisz swoim pracownikom? Możesz trafić na czarną listę sxc.hu

Spóźnianie się z wypłatą pensji, zatrudnianie na czarno, niekończące się przymuszanie do pracy w nadgodzinach – pracownicy mają wiele zastrzeżeń do swoich szefów.

Jednak zamiast zgłaszać problemy do Państwowej Inspekcji Pracy, opisują je w internecie. Tam roi się od czarnych list pracodawców.

Nie istnieje chyba takie miasto w Polsce, które nie miałoby swojej czarnej listy pracodawców. I choć to nieoficjalne miejsca składania skarg, bezradni pracownicy właśnie tam wylewają swoje żale i ostrzegają przed nieuczciwymi firmami innych ludzi.

Wpisanie przedsiębiorstwa na czarną listę może przynieść pozytywne skutki (zmiany w firmie), ale też – doprowadzić do jego zniszczenia. „Pracodawcy nie mają w internecie szans na obronę” – zaznacza w wywiadzie z serwisem infoWire.pl Małgorzata Majewska, ekspertka portalu Monsterpolska.pl. „Oczywiście wielu szefów jest nieuczciwych, ale jeśli dodajemy któregoś z nich na czarną listę, podpiszmy się imieniem i nazwiskiem. Nikt nie oskarży nas wtedy, że jest to tylko hejt” – dodaje rozmówczyni.

Jeżeli pracodawca, u którego zamierzamy się zatrudnić, znajduje się na czarnej liście, warto potwierdzić, czy rzeczywiście jest on nieuczciwy w oficjalnych źródłach. „Zadzwońmy do Państwowej Inspekcji Pracy i zapytajmy o zgłaszane uwagi na temat przedsiębiorcy i przestrzeganie przez niego Kodeksu pracy. Sprawdźmy również, czy pracodawca figuruje w rejestrze dłużników. Jeśli tak, to możemy być pewni, że wystąpią problemy z wypłatą pensji” – twierdzi ekspertka.