Programiści cenią języki, ale nie obce

Programiści cenią języki, ale nie obce sxc.hu

Doświadczenie zawodowe, wiedza kierunkowa i ukończone kursy najbardziej pomocne w znalezieniu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej przez Focus Telecom Polska.

Co natomiast z językami obcymi?

Studenci mówią tak, ale tylko językom programistycznym. Niemal połowa badanych już od pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie zawodowe, które zdaniem 36% z nich zwiększa szanse na zatrudnienie tuż obok posiadanej wiedzy kierunkowej (22%). Z kolei za najmniej przydatne żacy uznali rekomendacje innych osób (3% badanych) i znajomość języków obcych (zaledwie 1%), ale nie programistycznych.

Studenci stawiają na samodzielnie zaznajamianie się z technologiami webowymi. Najpewniej czują się w obsłudze Java/.Net, bazy danych, PHP i Java Script. Sam dyplom ukończenia studiów nie gwarantuje zdobycia pożądanego stanowiska.

Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Studenci rozumieją te potrzeby i inwestują swój czas w samodzielną naukę najnowszych technologii, z obawy przed pozostaniem w tyle. 

 2,5 tys. zł na start

Prawie 3/4 ankietowanych nie spodziewa się trudności w znalezieniu pracy w branży IT, a ponad połowa z nich oczekuje na starcie wynagrodzenia między 2 a 2,5 tys. zł netto. Jednak tylko 13% byłoby zadowolonych z otrzymywania takiej samej kwoty po roku pracy. Wśród stanowisk największym zainteresowaniem cieszy się programista (22%), architekt aplikacji i specjalista ds. baz danych (po 15%).

Podobne artykuły:

Rynek nie narzeka na brak specjalistów z dziedzin takich jak software czy programowanie. Tendencją wyznaczającą kierunek rozwoju rynku pracy jest zapotrzebowanie na specjalistów do zarządzania projektami IT, obsługi zewnętrznych aplikacji czy helpdesku. Wysoka pozycja architekta aplikacji w tym zestawieniu pokazuje, że studenci stają się coraz bardziej świadomi potrzeb rynku.

Dlaczego IT lubi swoją pracę?

Natomiast w samej pracy najbardziej doceniana jest elastyczność, wynagrodzenie, dobra atmosfera, a także możliwość pracy nad innowacyjnymi technologiami. Co ciekawe, duża część żaków preferuje pracę w trybie stacjonarnym i nie wyraża chęci opuszczenia miejsca zamieszkania, nawet za wyższe o połowę wynagrodzenie – takiego wyboru dokonałaby zaledwie 1/4 badanych. Zmienia się sposób myślenia o samej pracy.  ludzie coraz częściej mocno związują się z miejscem, w którym pracują. Dodatkowo rosnące z roku na rok wynagrodzenia w IT sprawiają, że pobudki czysto finansowe nie są już wystarczające do podjęcia takiego kroku.

Focus Telecom Polska Michał Misiak