Przedsiębiorco, odkładaj na emeryturę i płać niższy podatek

Przedsiębiorco, odkładaj na emeryturę i płać niższy podatek sxc.hu

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zwykle płacą najniższe składki ZUS. Aby zwiększyć świadczenia otrzymywane na emeryturze, mogą otworzyć indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Co istotne, pozwoli ono również na obniżenie podatku dochodowego.

Istnieją różne możliwości oszczędzania na emeryturę. Jedną z nich jest wpłacanie pieniędzy na IKZE. Maksymalna kwota, którą wolno nam w danym roku zasilić konto, wynosi 120% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. W 2015 r. jest to 4 750,80 zł. Co ważne, na wpłacenie pieniędzy w danym roku (jednorazowo lub partiami) mamy czas aż do końca grudnia.

Zainteresowani tym powinni być między innymi przedsiębiorcy, którym zależy na obniżeniu podstawy opodatkowania. „IKZE niesie ze sobą ulgę dotyczącą podatku dochodowego. Całą kwotę, którą wpłacimy co roku na konto, wpisujemy w zeznaniu PIT i otrzymujemy zwrot podatkowy” – mówi serwisowi infoWire.pl Karina Trafna, dyrektor sprzedaży z Legg Mason. Jeśli płacimy podatek według stawki 32%, możemy dostać zwrot nawet 1 520,25 zł.