Przedstaw idealną prezentację

Przedstaw idealną prezentację www.fotolia.pl

Prawie każdy z nas prędzej czy później będzie musiał coś zaprezentować. Niezależnie od celu i charakteru prezentacji, powinniśmy zatroszczyć się o jak najwyższą jej jakość.

Każda prezentacja ma określony cel do spełnienia. Może to być przedtawienie określonego pomysłu, pozyskanie budżetu reklamowego, czy wysoka ocenę na studiach... W każdym z tych przypadków powinniśmy przyłożyć się nie tylko do treści prezentacji, ale również – i to co najmniej z takim samym zaangażowaniem – do naszego zachowania i sposobu prezentowania.

Oczywiście zasad mówiących jak powinniśmy zachowywać się w trakcie prezentacji są dziesiątki, jeśli nie setki. Prześledźmy jedynie pięć najistotniejszych.

1. Jak cię widzą, tak cię piszą

To jak wyglądamy jest niezwykle istotne. Elegancki ubiór, ale jednocześnie dostosowany do okoliczności pokaże, że mamy szacunek dla naszych odbiorców i zaakcentuje nasz profesjonalizm. Jak wspomianłem w innym artykule w portalu nf.pl, wyrobienie pierwszej opinii na temat drugiej osoby trwa na ogół zaledwie jakieś 15 sekund. W tym czasie to właśnie nasz ubiór, ale też gesty i mimika (o czym piszę w punkcie 4) decydują jak odebrana zostanie reszta.

2. Kontroluj swoje ruchy na scenie

Pamiętajmy, żeby nie usztywniać swojego ciała w trakcie prezentacji, tylko zachować nad nim kontrolę. Zwracanie się całym ciałem do różnych osób pomaga w nawiązaniu z nimi nici porozumienia i życzliwości. Co ciekawe, niemałą rolę odgrywa też to jak stoimy. Jeśli będziemy pewnie stać oboma nogami na ziemi, w lekkim rozkroku jest mniejsza szansa, że będziemy się bujać, co nie robi najlepszego wrażenia. Jeśli prezentacja ma być dłuższa dopuszczalne, a nawet pożądane będzie poruszanie się po scenie.

3. Zachowuj kontakt wzrokowy

Żeby przez cały czas budować dobre relacje z osobami, które nas słuchają, zachowujmy kontakt wzrokowy. Do tego niezbędne jest patrzenie na konkretne osoby, a nie „ślepe patrzenie” w masę słuchaczy.

4. Komunikacja niewerbalna twoim sprzymierzeńcem

W stresie łatwo jest zacząć wykonywać mimowolne ruchy rękoma, które po pierwsze pokazują, że jesteśmy zdenerwowani, a po drugie rozpraszają słuchaczy. Dlatego koniecznie trzeba zatem czymś zająć ręce. Najlepszy do tego celu jest clipboard czy teczka. Nigdy nie zostawiajmy rąk samych sobie – bardzo szybko znajdą sobie zajęcie, które nie przyspoży nam pewności siebie. Gesty bardzo dużo o nas mówią, a stosowanie na pokaz gestów, których nie stosujemy w codziennym życiu szybko wyjdzie na jaw. Dlatego wcześniej, w zaciszu domu dobrze jest zrobić prezentację próbną przed osobą, która dobrze nas zna, albo chociaż przed lustrem i zobaczyć, czy wszystko wygląda tak, jakbyśmy chcieli.

5. Mów i rozmawiaj

Im większa sala, tym powinniśmy mówić głośniej. Oczywiście to nie jest sztywna zasada. Zależy ona również od takich czynników, jak: jakość nagłośnienia, liczba słuchaczy czy warunki, w jakich wygłaszamy prezentację. Zadbajmy o to, żeby każdy nas dobrze słyszał, ale nie przekroczmy cienkiej granicy, za którą słuchacze będą mieć wrażenie, że na nich krzyczymy. I ostatnia kwestia – dialog. Jeśli mamy możliwość i czas, żeby chwilę porozmawiać po prezentacji, zachęćmy słuchaczy do zadawania pytań. Kiedy otrzymamy jakieś pytanie, starajmy się odpowiadać zwięźle. Kiedy odpowiedź na dane pytanie będzie wymagała wielu dodatkowych wyjaśnień, nie bójmy się powiedzieć, że chętnie za chwilę omówimy ten temat w mniejszym gronie. Dzięki temu, nie będzie obaw, że jedno pytanie zajmie kilka minut i przez to inne, które może będą znacznie krótsze, nie będą miały szansy zostać zadane. I na koniec – każdy, kto ośmieli się zadać pytanie – zasługuje na nasze podziękowania.

To kilka prostych zasad, których wprowadzenie nic nie kosztuje (może poza pracą), a bardzo pomaga w budowie naszego profesjonalnego wizerunku - osób, które wiedzą co prezentują, są tego pewne i dobrze czują się na scenie. A czyż nie o to właśnie chodzi w idealnej prezentacji?

Michał Żołądkowski