Pułapki słowa "SPRÓBUJ"

Pułapki słowa Ragesoss/Wikimedia Commons

Umysł świadomy jest odpowiedzialny za to, że myślisz racjonalnie. To ta część Twojego umysłu, która zazwyczaj jest odpowiedzialna za powstawanie problemów i zastrzeżeń. Podświadomość, czyli umysł nieświadomy, zachowuje się zaś niczym niewolnik.

Jeśli coś przeszkadza Ci w podążaniu za intuicją, impulsami, instynktami to właśnie Twój świadomy umysł. Z pewnością byłeś w takiej sytuacji, w której chciałeś coś zrobić pod wpływem impulsu, jakiegoś instynktu i nagle coś w Twojej głowie powiedziało: "nie rób tego", "nie można", "to się nie uda", "nie kompromituj się". To właśnie Twój świadomy umysł poddał analizie sytuację, w której się znalazłeś i przesłał Ci tę wiadomość. Umysł świadomy najlepiej radzi sobie z myśleniem, rozumowaniem i wprowadzaniem w czyn idei, które są mu dobrze znane. Umysł świadomy kojarzony jest najczęściej z lewą półkulą mózgu.

Podświadomość, czyli umysł nieświadomy, zachowuje się zaś niczym posłuszny niewolnik. Nie osądza ani nie rozumuje, automatycznie reaguje na komendy. Podświadomość jest też określana jako bank, który przechowuje wszystkie doświadczenia. Jest też źródłem wyobraźni i twórczości. Nie zna pojęć dobra i zła, nie zna czasu oraz trybu warunkowego. Podświadomość kojarzona jest najczęściej z prawą półkulą mózgową. Podświadomość akceptuje sugestie i sprawia, że stają się one rzeczywistością. Umysł podświadomy informuje umysł świadomy, że pojawiły się nowe dane, zgodnie z którymi należy działać.

Podświadomość rejestruje wszystkie wydarzenia w życiu osoby, podczas gdy świadomy umysł ocenia i osądza te wydarzenia, uczucia i doznania. Podświadomość rozumie język w bardzo prosty sposób. Umysł nieświadomy nie rozumie czasu, zaprzeczeń, trybów warunkowych, nie rozumie gramatyki, nie rozumie wielu rzeczy, rozumie tylko bardzo prosty język.

I właśnie ta cecha umysłu nieświadomego – wykonywanie precyzyjnie wszystkich instrukcji - wpływa na specyficzną właściwości słowa"SPRÓBUJ".

Mały eksperyment

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju i próbujesz otworzyć duże brązowe okno. Próbujesz otworzyć okno... Zamknij oczy i spróbuj to zrobić! Spróbuj otworzyć duże brązowe okno.

A teraz odpowiedz mi na pytanie. Otworzyłeś je? Większość ludzi po tak podanej instrukcji odpowie, że nie otworzyła okna. Większość wyobraża sobie, jak próbuje otworzyć okno; próbuje, próbuje i niestety, nic z tego nie wychodzi. Z Tobą jest podobnie, prawda? Jeśli powiem do Ciebie: "Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju i otwierasz okno" – to tak podane polecenie sprawia, że bez trudu otwierasz to nieszczęsne okno. Podsumowując: Jeżeli wydasz innej osobie polecenie: "Zrób to", wówczas istnieje bardzo duża szansa, że adresat komunikatu – osoba, do której to powiedziałeś – wykona to polecenie. Jeżeli natomiast powiesz: "Spróbuj to zrobić", wówczas nieświadomy umysł wykona sumiennie tę instrukcję, czyli sprawi, że zostanie podjęta próba zrobienia czegoś. A, jak dobrze wiesz, podjęta próba zrobienia czegoś nie musi oznaczać faktu, że zostanie to zrobione.

Pewnie już zdajesz sobie sprawę, że przez całe dotychczasowe życie podkładałeś sobie nogę, używając nieumiejętnie tego słowa. Tak, tak, gdyż nieumiejętne używanie słowa "spróbuj", podobnie jak nieumiejętne używanie słowa "nie", programuje Ciebie lub odbiorców Twoich komunikatów na porażkę.

Z pewnością nie raz mówiłeś do innych:

 • "Spróbuj się nie spóźnić".
 • "Spróbuj przelać te pieniądze".
 • "Spróbuj nie zapomnieć".
 • "Spróbuj wrócić przed 22".
 • "Spróbuj to zrobić".
 • "Proszę spróbować rozpocząć z nami współpracę".

Jestem przekonany, że większość takich komunikatów nie znajdowała odzwierciedlenia w fakcie wykonania danego polecenia, a z pewnością nie pomagała adresatom w ich wykonaniu.

 • Zamiast: "Spróbuj się nie spóźnić", powiedz: "Bądź punktualny! Proszę."
 • Zamiast: "Spróbuj przelać te pieniądze", powiedz: "Proszę, przelej koniecznie te pieniądze".
 • Zamiast: "Spróbuj nie zapomnieć", powiedz: "Pamiętaj o tym!"
 • Zamiast: "Spróbuj wrócić przed 22", powiedz: "Wróć koniecznie przed 22!"
 • Zamiast: "Proszę spróbować rozpocząć z nami współpracę",powiedz: "Proszę rozpocząć z nami współpracę!"

Możesz zadać sobie teraz pytanie "W jaki sposób mogę używać słowa "SPRÓBUJ", aby pomagało mi odnosić założone cele perswazyjne?" Otóż, jeżeli słowo "SPRÓBUJ" programuje na porażkę, możesz używać je jako narzędzie programujące na porażkę Twojego rozmówcę.

Instytut Perswazji Paweł Sowa

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki