Badania lekarskie pracowników - ministerstwo proponuje zmiany

Badania lekarskie pracowników - ministerstwo proponuje zmiany www.sxc.hu

Proponowane zmiany to między innymi orzeczenie częściowej zdolności do pracy, zlecanie okresowych badań poza określonymi terminami oraz dokładne opisywanie warunków pracy – informuje PAP.

Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie w konsultacjach społecznych. Ustawa zakłada, że lekarz będzie mógł wydać orzeczenie o częściowej zdolności do pracy na danym stanowisku. Obecnie możliwe jest tylko orzeknięcie całkowitej zdolności lub niezdolności do pracy. Nowela umożliwi także przeprowadzenie badań w dowolnym terminie. Samo badanie ma być bezpośrednio powiązane z warunkami wykonywanej pracy, które będzie trzeba dokładnie opisać w skierowaniu.

Według Wioletty Żukowskiej, ekspertki Pracodawców RP nie wiadomo jakie będą konsekwencje wydawania orzeczenia z ograniczeniami do wykonywania niektórych czynności  - Lekarz wskaże, że pracownik jest niezdolny do wykonywania konkretnych czynności, na przykład podnoszenia ciężarów. Ale co, jeśli ten pracownik jest magazynierem? W praktyce jest niezdolny do wykonywania swojej pracy – uważa. Wskazała także, że pracownicy o częściowej zdolności do pracy mogliby być dyskryminowani przez pracodawców.

Pracodawcy RP popierają propozycję kierowania na badania pracowników poza wyznaczonymi okresami. Ich zdaniem może to być przydatne, gdy, na przykład, pracownik zasłabł w miejscu pracy. – To pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo pracownika. – mówi ekspertka.

Z uznaniem spotkał się także pomysł, by pracownik, który posiada ważne orzeczenie o zdolności do pracy od poprzedniego pracodawcy, mógł objąć takie same stanowisko u innego zatrudniającego bez konieczności wykonywania badań ponownie. Dlatego szczególnie ważne jest dokładne opisywanie stanowiska i warunków pracy.

Więcej na onet.pl

red