Rozmowa rekrutacyjna? Poprowadź ją tak, jak chcesz!

Rozmowa rekrutacyjna? Poprowadź ją tak, jak chcesz! materiał PR

Większości osób przed rozmową rekrutacyjną na wymarzone stanowisko zazwyczaj towarzyszy stres. Adrenalina może działać mobilizująco, ale nie zawsze tak jest. Co zrobić, gdy któryś raz z kolei „zaprzepaściliśmy swoją szansę”, bo zjadł nas stres?

Istnieje wiele poradników i narzędzi w Internecie, które podpowiadają, jak stworzyć ciekawe CV. Niebanalny życiorys pozwala wyróżnić się na tle innych kandydatów i zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i rekruterów. Dobrze przygotowane CV to przepustka do znalezienia wymarzonej pracy i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W rzeczywistości jednak jest tylko początkowym etapem w drodze do znalezienia zatrudnienia. Przed prawdziwym wyzwaniem staje się dopiero, kiedy już uda się przejść wstępną selekcję i zostanie się zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Większości osób przed rozmową rekrutacyjną na wymarzone stanowisko zazwyczaj towarzyszy stres i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ jest oznaką, że danemu kandydatowi zależy na otrzymaniu stanowiska. Adrenalina z tym związana może działać mobilizująco. Często jednak nawet idealni kandydaci, spełniający wszystkie wymagania, nie dostają ostatecznie pracy. Dlaczego tak się dzieje?

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Barclay, 20 proc. ankietowanych uważa, że byli nieodpowiednio przygotowani. Taka sama ilość badanych twierdzi, że nie udało im się pokazać, że nadają się do tej pracy podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zazwyczaj głównym problem jest zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zdradza nas nie tylko to, co mówimy, ale też nasze gesty i postawa. Zdarza się, że kandydaci są zbyt pewni siebie lub zupełnie odwrotnie – gubią poczucie własnej wartości. Co zrobić, gdy któryś raz z kolei „zaprzepaściliśmy swoją szansę”, bo zjadł nas stres?

Interview Coach

Z pomocą przychodzi narzędzie Interview Coach. To godzinne spotkanie z doświadczonym rekruterem w formie wideorekrutacji. W tym czasie przeprowadzana jest symulacja rozmowy rekrutacyjnej, a specjalista udziela konkretnych porad i wskazówek. Interview Coach uczy, jak zachowywać się profesjonalnie i jednocześnie naturalnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ekspert podpowiada także, jak się ubrać czy jak rozmawiać przez telefon z przyszłym pracodawcą lub rekruterem. W ramach Interview Coach można skorzystać także z audytu social media. Pozwala to na świadome budowanie wizerunku w Internecie, w oparciu o wiedzę i działania, na które zwracają uwagę specjaliści zajmujący się rekrutacjami.

Podobne artykuły:

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej z Interview Coach pozwoli poprowadzić rozmowę rekrutacyjną tak, jak chce kandydat. Nie zaskoczy go żadna forma rozmowy rekrutacyjnej – stress interview czy wywiad behawioralny. Ekspert podpowie także, jak zachować się, gdy jesteśmy rekrutowani przez kilka osób i jaką strategię wybrać, by pozytywnie wypaść w ich oczach.

Opcja dla każdego

Wśród innych zalet Interview Coach warto wymienić, że jest on przeznaczony dla każdego, niezależnie od tego, na jakie stanowisko rekrutuje. Interview Coach uczy odpowiednich zachowań, które są niezbędne przy każdej rozmowie rekrutacyjnej. Porady specjalisty dopasowane są do konkretnego kandydata, a nie tylko stanowiska, na które aplikuje. HR Manager firmy Smart MBC, Weronika Sierant dodaje: „Pomoc profesjonalnego rekrutera w przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej może być nieoceniona. Kandydat ma możliwość wejść w rolę i zasymulować rozmowę kwalifikacyjną, a rekruter może udzielić cenny wskazówek dotyczących mowy ciała czy treści wypowiedzi. Dowiemy się czego unikać, a na czym się koncentrować podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą. Interview coach pomaga również pracować nad stresem i przygotować się do tego typu trudnych sytuacji”.

Musisz umieć się sprzedać

Każdy, kto szuka pracy, wie jak ważne jest przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej. Można spełniać wszystkie kryteria, jednakże złe pierwsze wrażenie i niezadowalająca prezentacja siebie potrafi skreślić możliwość zdobycia wymarzonej posady. Mając możliwość zadania pytań rekruterowi i poznania swoich słabych i mocnych stron z jego perspektywy pozwala być pewnym, że jest się świetnie przygotowanym. Co więcej, wiedza ta pozwala przejąć inicjatywę podczas rozmowy. Warto z tego skorzystać i pokazać się przyszłemu pracodawcy jako świadomy swoich umiejętności profesjonalista.

Smart MBC Marta Pabisiak