Rusza boom na wakacyjną pracę

Rusza boom na wakacyjną pracę Kurhan - Fotolia

Czerwiec to początek wakacyjnego sezonu na pracę tymczasową. Wakacje wygenerują tysiące dodatkowych miejsc, szczególnie w branżach związanych z gastronomią, hotelarstwem, pracami biurowymi i rolnictwem. Zarobić można będzie nawet 14 zł za godzinę.

Sezon na prace wakacyjne rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do końca września. Największy wzrost popytu na pracę tymczasową występuje co roku w miesiącach lipiec-sierpień, czyli podczas wakacji szkolnych. Jest to okres, gdy w wielu sektorach gospodarka przyspiesza. Przedsiębiorstwa, w których ten wzrost jest szczególnie duży, muszą sobie radzić z wzmożoną produkcją czy działalnością operacyjną poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie dodatkowych pracowników.

Podobne artykuły:

Pozytywne zjawisko

Praca tymczasowa na wakacje to pozytywne zjawisko, które przyczynia się do znacznego spadku bezrobocia nie tylko w okresie letnim, lecz także w perspektywie całego roku. W minionym sezonie dzięki pracom sezonowym liczba bezrobotnych spadła o prawie 60 tys. osób. Szczególnie mogą skorzystać na tego typu ofertach pracy ludzie młodzi, którzy w czasie wolnym od nauki chętnie decydują się na dodatkowy zarobek i zdobycie doświadczenia zawodowego.

Gdzie zarobisz najwięcej?

Najwięcej pracowników potrzebują branże i usługi typu HORECA, czyli te związane z gastronomią i hotelarstwem. Duże zapotrzebowanie dotyczy także sektora rolniczego oraz pracowników biurowych. Średnia płaca na stanowiskach tymczasowych wynosi od ok. 8 zł do prawie 15 zł za godzinę pracy. Według danych Work Service na górną stawkę z tego przedziału może liczyć pracownik biurowy i hostessa. Kilkanaście złotych za godzinę zarobi również kurier, ankieter i osoba rozwożąca pizzę.

Opiekunka zajmująca się dziećmi może otrzymać średnio ok. 10 zł wynagrodzenia na godzinę. Mniej, bo ok. 9 zł, zarobi pracownik rozdający ulotki i wykonujący prace sezonowe w ogrodnictwie. Na końcu zestawienia jest kelner, który może liczyć średnio na niespełna 9 zł na godzinę, a kolejne miejsce w rankingu zajmuje pomoc kuchenna w restauracji z kwotą nieco ponad 8 zł za godzinę. Przedstawione w zestawieniu płace to kwoty podstawowego wynagrodzenia oferowane przez pracodawcę. Należy pamiętać o tym, że część z tych prac wiąże się z dodatkowymi bonusami (np. napiwkami), których wartość może kilkukrotnie przewyższać pensję podstawową.

Okres zatrudnienia

Okres zatrudnienia jest zależny od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów. – Mogą być to klasyczne prace dorywcze, trwające kilka dni, ale można znaleźć także szereg ofert pracy na zastępstwo np. w biurze, które będą wymagały pełnej dyspozycyjności przez dłuższy okres czasu. Taka praca jest szansą nie tylko na większe zarobki, lecz także okazją do zdobycia nowych kwalifikacji i zaprezentowania się pracodawcy z dobrej strony. Często owocuje ona stałym zatrudnieniem. Jednak bez względu na czas pracy i formę zatrudnienia należy przed podjęciem współpracy podpisać umowę. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych ewentualnych rozczarowań – podsumowuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA.

Work Service SA Tomasz Hanczarek