Rynek pracy po maturze

Rynek pracy po maturze Pixabay.com

Wielu młodych ludzi przeżywa ogromny stres związany z wyborem ścieżki kariery po zakończonym liceum. O tym, jakie możliwości ma młody człowiek kończący maturę w Polsce znajdziecie w tym artykule.

Wyścig szczurów

Wyniki maturalne przestały być już traktowane jak wyrok, który określi dalszą ścieżkę kariery ucznia do końca jego dni. Na pewno zmienił się sposób postrzegania młodych ludzi, którzy we współczesnym świecie mają setki przykładów osób, które mimo nieskończonych studiów doszły do władzy, osiągnęły sukces czy zdobyły pieniądze. Młodzi coraz częściej rezygnują z wyścigu szczurów na najbardziej oblegane kierunki na uczelniach wyższych i starają się szukać alternatyw. Niektórzy decydują się na to z powodu wygody (ciężkie lata nauki to perspektywa katorgi), inni, z powodu braku pewności siebie. Największą jednak grupą osób to ci, którzy mają inny pomysł na siebie, a zawody takie jak programista czy prawnik nie wydają się dla nich w żaden sposób atrakcyjne. Poza tym, nie chcą walczyć o pracę w korporacji, która są dla nich symbolem ogromnych wyrzeczeń, nadgodzin i braku czasu na rozwijanie pasji. Coraz więcej osób wkraczających na rynek pracy zdaje sobie sprawę również z tego, że wiele kierunków studiów daje im podstawy teoretyczne, które w bardzo małym stopniu korespondują z tym, jakie wymagania mają przyszli pracodawcy. To kolejny powód dla którego nie ubiegają się o miejsce na studiach.

Każdy uczeń ma przed sobą perspektywy, które rozwiną jego kompetencje i umiejętności a ostatecznie pomogą znaleźć ciekawą pracę za dobre pieniądze. Świetnym tego przykładem jest wybór szkół policealnych, do których dostęp jest łatwiejszy, przyjemniejszy, a równie opłacalny.GoWork, lider szkół policealnych w Polsce, proponuje bardzo dużą ilość kierunków, które zapewniają w przyszłości zdobycie dobrej i oryginalnej pracy. Co więcej, dzięki praktycznej ofercie zajęć, kandydaci mają możliwość nauczenia się zawodu poznając jego tajniki i mieć pewność, że kończąc szkołę, mają w ręku nie tylko wiedzę, ale również fach.

Chcę pracować tak, jak lubię

Wybierając przyszły kierunek zawodowy  warto, aby maturzyści zastanowili się nad tym jakie są ich mocne strony i w jakich warunkach najbardziej lubią pracować. Dla niektórych najlepszym sposobem na pracę jest praca samodzielna. Lubią mieć unikalny wpływ na to jak pracują ze swoim Klientem. Jeżeli dodatkowo nie lubią pracy siedzącej, to mogą odnaleźć się, np. w pracy technika masażysty. Jak przekonuje GoWork,  zawód technika masażysty jest w tym momencie jednym z najpopularniejszych profesji medycznych w rehabilitacji. Nie ma co się dziwić, szczególnie, że daje ogromny wachlarz możliwości. Masaże mogą mieć charakter profilaktyczny, sportowy, leczniczy. Popularność zawodu technika masażysty rośnie również ze względu na zwiększone potrzeby rynkowe. W tej pracy można spodziewać się satysfakcjonujących zarobków, a także bardzo zadowalającego kontaktu z Klientami.

Podobne artykuły:

Dobrą alternatywą dla osób, dla których współpraca z innymi przynosi większą satysfakcję niż praca w pojedynkę, jest wybór kierunku asystentki lub higienistki stomatologicznej. Zdobywanie doświadczenia w tej profesji jest możliwe m.in. w szkołach policealnych GoWork w kilku miastach w Polsce, m.in. Warszawie, Bydgoszczy czy Wrocławiu. Osoby na tym stanowisku będą miały bliższy kontakt z pacjentami niż sam stomatolog. To od nich głównie będzie zależeć dobra atmosfera w gabinecie, pilnowanie dokumentacji medycznej, wykonywanie prostych zabiegów stomatologicznych. Dla wielu jest to ciekawsza i bardziej dostępna propozycja niż długoletnia nauka na studiach medycznych i zdobycie tytułu lekarza.  

Nie poddawać się

Najważniejszą radą dla młodych ludzi, szukających swojego miejsca po ukończonej maturze jest nieodpuszczanie i nierezygnowanie ze swoich planów. Każdy kończąc szkołę staje przed podobnym wyborem i tylko od niego zależy, w którą stronę potoczy się jego kariera. Dzięki szerokiej ofercie kierunków na studiach policealnych, każdy ma możliwość uczenia się zawodu, który budzi jego zainteresowanie. Co więcej, warto podążać alternatywnymi ścieżkami rozwoju, które zwiększają atrakcyjność kandydata na rynku pracy. W trakcie szukania, warto zajrzeć na stronę GoWork i poznać nowoczesne możliwości zawodowe.