Rynek pracy w Polsce jest chory

Rynek pracy w Polsce jest chory pixabay.com

Rynek pracy w Polsce jest chory, trzeba go cywilizować - powiedział na konferencji "Gospodarka i Społeczeństwo" zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki, prezes NBP Marek Belka.

Trzeba cywilizować rynek pracy. Z jednej strony mówimy, że mamy zbyt elastyczny rynek pracy, z drugiej strony przedsiębiorcy mówią, że wręcz przeciwnie. Mamy pod pewnymi względami rynek bardzo elastyczny, ale pod pewnymi względami - rynek bardzo nieelastyczny – zaznaczył.

Marek Belka wskazał również, że wzrost popularności tzw. umów śmieciowych nie wynika tylko z potrzeb przedsiębiorców, ale z uprzywilejowania podatkowego takiej formy zatrudnienia.

W ocenie prezesa NBP takie cywilizowanie rynku pracy ma szansę przy jednoczesnym uelastycznieniu form zatrudnienia. - A to wcale nie jest tak, że w Polsce łatwo jest zatrudnić kogoś na 6 miesięcy w roku, albo na 3 dni w tygodniu. Przecież takie formy zatrudnienia będą coraz bardziej potrzebne - ludzie starsi, albo rodzice wychowujący dzieci. Ma to szansę zwiększyć podaż pracy – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej. 

PAP, onet.pl, wp.pl