Sam siebie okradasz z cennego czasu

Sam siebie okradasz z cennego czasu Image courtesy of by Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Żyjemy w świecie, w którym dostęp do wiedzy jest powszechny, łatwy i szybki. Wystarczy połączenie z internetem, abyś mógł znaleźć odpowiedź na większość nurtujących Cię pytań.

A jeżeli nie uda Ci się samemu wyszukać informacji, której pilnie potrzebujesz, to możesz ją sobie kupić. Dzięki systemowi www uzyskujesz dostęp do milionów innych użytkowników internetu oraz wiedzy przechowywanej w różnych bibliotekach i instytutach naukowych na całym świecie. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że w dzisiejszych czasach wydaje nam się, że wszystko już wiemy, a jeżeli czegoś jeszcze nie wiemy, to dowiemy się w mgnieniu oka. Innymi słowy, wiedza stała się towarem masowym. Jeżeli chcesz schudnąć, zmienić pracę, odnieść sukces w życiu, mieć dobre relacje z partnerem lub dzieckiem, czy też być niezależnym finansowo, to dobrze wiesz, co masz zrobić.

Nie słyszysz nic nowego

Złościsz się, gdy udajesz się do jakiegoś specjalisty po poradę, a on nie mówi Ci niczego nowego. Słyszałeś to już ze sto razy, jeśli nie więcej. Masz już dość tej paplaniny, za którą musisz słono zapłacić. Przychodzisz po odpowiedzi, a jedyne, co dostajesz to pytania. Nie wydaje Ci się, że dzięki nim rozwiążesz swój problem.

Podobne artykuły:

W Twojej głowie pojawiają się jedne i te same myśli. "To nie ma sensu. Tylko marnujesz swój czas i pieniądze. Co Ty tutaj jeszcze robisz?" Tak więc, opuszczasz spotkanie utwierdzony w przekonaniu o swojej wielkiej mądrości i inteligencji. Nie przywiązujesz wagi do otrzymanych informacji. Bo po co miałbyś to robić. Przecież o wiele łatwiej jest kogoś skrytykować, czy też posądzić o brak kompetencji.

Skoro tak dużo wiemy to skąd problem?

W takim razie skoro tak dużo wiemy, dlaczego nadal borykamy się (na poziomie indywidualnym i społecznym) z problemem otyłości, depresji, niespełnionych aspiracji, zrujnowanych karier, rozbitych rodzin czy też życia ponad stan? Co sprawia, że ludzie osiągają, to czego w życiu pragną? I czy rzeczywiście wystarczy być dobrze poinformowanym, aby odnieść w życiu sukces? Z moich doświadczeń wynika, że wiedza jest konieczna, ale niewystarczająca. Można bardzo dużo wiedzieć i jednocześnie bardzo mało osiągnąć.

Informacje są jedynie potencjałem, który dobrze wykorzystany może poprawić Twoje życiowe rezultaty. W takim razie, co jest tym brakującym składnikiem? Jak się pewnie domyślasz, jest nim działanie, ale nie takie byle jakie, na odczep się tylko szybkie, solidne i stanowiące wartość dodaną. Przez całe życie możesz podejmować jakieś działania i nie ruszyć z miejsca. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie każde Twoje działanie jest produktywne, a co za tym idzie niewiele wnosi do Twojego życia czy też innych ludzi. I właśnie po to potrzebna jest Ci wiedza, żebyś umiał odróżnić jedno od drugiego i nie musiał działać na oślep.

Jutro może być za późno

Jeżeli jest coś do zrobienia, to jedną z najlepszych strategii jest wykonanie zadania jak najszybciej, bo jutro może być za późno. Odwlekając ważne sprawy okradasz samego siebie z czasu i możliwości. O tym, że działanie jest ważne, wiedzą wszyscy i to od dawna, jeśli nie od zawsze. Muszę przyznać, że żaden ze mnie odkrywca. I tutaj moglibyśmy wrócić do początku tekstu, że nie istnieje wiedza tajemna, dostępna jedynie dla wybranych. Wszyscy wszystko wiedzą.

Podobne artykuły:

To nie brak wiedzy jest problemem w dzisiejszych czasach tylko bierność/bezczynność, czyli nie wykorzystywanie tego, co się wie w praktyce. Jeżeli miałabym komuś coś doradzić, to zachęcałabym do podejmowania większej aktywności. Twoja wiedza jest Twoją siłą, ale tylko wtedy, gdy wykorzystujesz ją do zrealizowania swoich planów i stawiania czoła wyzwaniom pojawiającym się na Twojej drodze.

Marzena Stępień