Savoir-vivre wideokonferencji

Savoir-vivre wideokonferencji Image courtesy of nirots/FreeDigitalPhotos.net

Możliwości jakie daje wideokonferencja to nie tylko ograniczenie kosztów podróży służbowych, czy zwykła oszczędność czasu, to przede wszystkim możliwość odbycia spotkania bez względu na odległość, jaka dzieli uczestników.

Spotkania za pośrednictwem wideokonferencji są dziś jedną z oznak nowoczesnego, mobilnego biznesu. Ranga takiego spotkania dorównuje rzeczywistym negocjacjom, warto zatem wiedzieć, jak skutecznie je przeprowadzić. Oto krótki wideokonferencyjny savoir-vivre.

Przed wideokonferencją

Dobre przygotowanie. Niezwykle ważne jest, by podczas wideokonferencji mieć przy sobie niezbędne dane, czy potrzebne materiały, warto poświęcić trochę czasu, by starannie przygotować się do naszej prezentacji, czy rozmowy.
Prawidłowa pozycja ciała. Warto przed rozpoczęciem wybrać odpowiednie miejsce, by tło za naszymi plecami było, jak najbardziej neutralne, tak by nie odwracało uwagi uczestników. Ważne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała, najlepiej siedzącą za biurkiem. Należy jednak pamiętać o tym, by się nie garbić!

Nienaganna prezencja. Zadbaj o swój strój, tak by prezentował się elegancko i schludnie. Wskazane są jednolite ciemne kolory garniturów czy damskich kostiumów. Unikaj wzorzystych krawatów, apaszek, czy widocznej biżuterii, mogą odwracać uwagę Twojego rozmówcy. Pomimo że nie jest to spotkanie face-to-face Twój wygląd powinien być w pełni profesjonalny.

Bądź punktualny! Należy na to szczególnie zwrócić uwagę, spóźnienie na wideokonferencję jest zdecydowanie większym nietaktem niż na zwykłe spotkanie.

Podczas wideokonferencji

Przedstaw się. Nie wolno o tym zapomnieć, nie każdy z uczestników będzie znał się nawzajem.

Mowa ciała. Unikaj nadmiernej gestykulacji, nie wykonuj nerwowych, czy ekspresyjnych ruchów. Staraj się nie bawić spinaczem, czy długopisem oraz nie rysuj na swoich notatkach. Mów do kamery, nie odwracaj wzroku w monitor swojego laptopa, czy notatki.

Mów spokojnym, wyraźnym głosem, staraj się robić pauzy pomiędzy zdaniami, tak by ktoś ewentualnie mógł coś dodać. Nie przybieraj nienaturalnego tonu, postaraj się naturalnie intonować zdania.

Koniecznie wycisz telefon, czy dźwięki w Twoim laptopie. Pamiętaj by nie odbierać innych połączeń, czy opuścić wideokonferencję, jest to wielki nietakt!

Praktyka czyni mistrza. Odbycie kilku spotkań pozwoli na zapoznanie się ze specyfiką wideokonferencji i z pewnością nie będzie sprawiało problemu.

Podobne artykuły:


Martyna Staszewska MCX Telecom Sp. z o.o.

Dalej

x

10 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Izabela Izabela

  Zgodzę się z przedmówcami, że intelligent technologies zapewnia bardzo dobre usługi telekomunikacyjne.

  2020-02-27 12:28:56

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Elwira Elwira

  Wiedeokonferencje to duże ułatwienie w komunikacji dla wielu firm. Odkąd współpracujemy z Intelligent Technologies i wprowadziliśmy oferowane przez nich usługi i rozwiązania nasza praca to przyjemność, polecam!

  2018-11-08 14:51:23

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • Marcin Marcin

   Własnie wideokonferencje od Ml system sa bardzo fajnie skonstruowane. Proste w obsłudze, z dobrym zasięgiem. Naprawdę polecam

   2020-02-26 09:20:54

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz

 • Magda Magda

  Dzięki waszym komentarzom, sprawdziłam ofertę Intelligent Technologies i wprowadziłam do swojej firmy.Jestem bardzo zadowolona z jakości wideokonferencji,

  2020-02-17 15:45:19

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • Pus Pus

   No Intelligent Technologies mają fajne oferty, ja już od lat korzystam i jestem zawsze zadowolony

   2020-02-19 14:06:45

   Oceniono 0 razy

   Odpisz na ten komentarz

   • Nastka Nastka

    Współpraca z ITSA przebiega w mojej firmie pomyślnie już od kilku lat :)

    2020-02-20 12:19:45

    Oceniono 0 razy

    x

    Odpisz na ten komentarz

 • Leo Leo

  Intelligent Technologies sprawdza się w wideokonferencjach, uwazam, że firmy powinny zainwestować w sprzęt tej firmy

  2020-01-08 14:01:54

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • Maciek Maciek

   no prawda, wideokonferencje od Intelligent Technologies są dobrze zaprogramowane i dzięki temu ułatwiają pracę i kontakty zarówno wewnętrzne i jak zewnętrzne firmy

   2020-01-24 14:02:54

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz

 • Anna P Anna P

  Też słyszłam dużo o Inteligent Technologies. Muszę więcej o nich poczytać :)

  2019-02-27 09:01:26

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Katrin Katrin

  Ciekawy artykuł, powiem szczerze, że teraz poważnie się zastanowię nad tym rozwiązaniem w mojej firmie, może właśnie skuszę się na współpracę z Intelligent Technologies skoro mają dobrą opinię i wielu zadowolonych klientów

  2018-11-27 15:51:48

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz