Siła społeczności – z networkingu do start-upu

Siła społeczności – z networkingu do start-upu Pixabay.com

Myślisz o założeniu własnej firmy, ale boisz się klęski? Masz pomysł w głowie ale nie wiesz jak przekuć go w biznes? Szukaj inspirujących spotkań społecznościowych. Przybliży cię to do własnego biznesu.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o inspirujących spotkaniach start-upowych. Jednym z takich pierwszych spotkań był StartUp Mixer organizowany przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Krakowie (AIP Kraków). Celem takiego spotkania była: edukacja i networking, czyli dwie najważniejsze kwestie dla przedsiębiorcy, stawiającego pierwsze kroki w biznesie. To wszystko stanowi doskonałą platformę, by w nieformalnej atmosferze, w gronie ekspertów zaprezentować swoją inicjatywę biznesową, wymienić się doświadczeniami i pomysłami.

– Podczas takich wydarzeń powstało wiele innowacyjnych pomysłów. Po prostu osoby, które przychodziły na tego typu wydarzenia inspirowały się historiami już istniejących start-upów. Dodatkowo miały możliwość skonfrontowania swojego pomysłu z praktykami biznesu co w wielu przypadkach skutkowało otworzeniem firmy w AIP Kraków oraz dużym sukcesem – mówi Sebastian Kolisz, partner zarządzający AIP.

 

Sama formuła inicjatywy składa się z kilku części: oficjalnej, na której prezentują się start-upy z AIP Kraków, wystąpienie gościa specjalnego oraz nieoficjalnej – networkingowej, służącej nawiązaniu kontaktów pomiędzy uczestnikami. Ten ostatni element oparty jest na współpracy, zaufaniu i życzliwości, dzieleniu się wiedzą oraz udzielaniu pomocy.

– Dążymy do tego aby takie formuły spotkań były jak najbardziej rozpowszechnione oraz cykliczne – dodaje rzecznik prasowy AIP Kraków Grzegorz Kolasiński.

Jak znaleźć takie spotkanie?

Nic prostszego należy wejść na stronę www.aipkrakow.pl lub www.facebook.com/aip.krakow i obserwować zamieszczane informacje. StartUp Mixer to jeden z elementów ekosystemu AIP Kraków w obszarze społeczność. Pozostałe obszary ekosystemu, wspierającego młodych przedsiębiorców to: firma i wiedza.

Pomoc we wcieleniu pomysłu w życie

W ramach obszaru firma Inkubatory AIP pozwalają młodym przedsiębiorcom uprościć procedurę wcielenia pomysłu biznesowego w życie, udostępniając osobowość prawną, dając możliwość wystawiania faktur, doradztwo prawne oraz dają możliwość korzystania z nowoczesnej, kompleksowo wyposażonej przestrzeni biurowej.

W obszarze wiedza AIP Kraków organizuje regularne tematyczne szkolenia StartUp Training i spotkania z ekspertami. Natomiast StartUp Mentoring daje możliwość pozyskania podstawowej wiedzy niezbędnej do efektywnego prowadzenia biznesu. Skonfrontowania już posiadanej wiedzy czy uzyskania cennych porad biznesowych.

Z życia wzięte

AIP to idealne miejsce dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Inkubator użycza im osobowości prawnej do prowadzenia działalności biznesowej, dzięki czemu nie trzeba od razu rejestrować własnej działalności lub spółki. Nie trzeba też od początku płacić składek na ZUS ani podatku dochodowego, a do umów i faktur wykorzystuje się dane rejestrowe AIP (NIP, REGON, KRS). Dodatkowo to wszystko w 5 min, bo tyle zajmuje podpisanie umowy, o czym mógł się przekonać Adrian Kukla projektant graficzny posiadający StartUp w AIP.

– AIP to genialne rozwiązanie dla osób startujących z własnym biznesem, chcących zweryfikować założenia biznesowe z rzeczywistym rynkiem. Rozpoczęcie działalności w Inkubatorze zajęło mi dosłownie kilka chwil, po czym stałem się oficjalnym przedsiębiorcą! Dzięki AIP mogłem rozwinąć skrzydła na rynku przedsiębiorców. Najbardziej cenię sobie profesjonalną obsługę działu księgowego AIP Kraków i pomoc we wszelkich wątpliwościach. Dzięki Inkubatorom poznałem kilku moich przyszłych klientów jak i wspólników – opowiada Adrian Kukla.

Adrian jest też jednym ze zwycięzców II edycji konkursu Kraków Business Starter za StartUp ListTwist, w ramach, którego wdrożył niedostępną nigdzie indziej, innowacyjną, dynamiczną technikę audiowizualną do nauki i zapamiętywania długich spisów faktów, dosłownie w kilka minut, np. tysięcy faktów historycznych, geograficznych, chemicznych, politycznych czy też z literatury.

Konkurs dla ludzi z pomysłem

Jak widzimy AIP Kraków to nie tylko pomoc w obszarach wiedza, firma, społeczność w ramach wsparcia organizowany jest również cykliczny konkurs pn. Krakow Business Starter (KBS), który skierowany jest do młodych przedsiębiorców z innowacyjnymi pomysłami na firmę. Konkurs daje szansę na rozpoczęcie działalności pod okiem specjalistów oraz rozwija kompetencje i umiejętności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W ramach konkursu zostały przewidziane nagrody finansowe dla 3 pierwszych miejsc w wysokości 10 000 zł. Projekt realizowany jest przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa i firmę UBS. Więcej informacji o konkursie można uzyskać pod adresem www.krakowbusinessstarter.pl

Podsumowując AIP Kraków to prężnie działająca społeczność ludzi przedsiębiorczych, uczących się i zarabiających dzięki swojej aktywności. Obecnie w AIP Kraków działa około 350 firm. Swoją przygodę z biznesem w krakowskim AIP zaczynała m.in. światowej sławy marka odzieżowa, MISBHV.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Krakowie Grzegorz Kolasiński