Spodziewasz się zwolnienia? Możesz uratować miejsce pracy

Spodziewasz się zwolnienia? Możesz uratować miejsce pracy peshkova - Fotolia

Rzadko zdarza się, że zwolnienie dyscyplinarne następuje nieoczekiwanie. Umówmy się – sygnały ostrzegawcze pojawiają się znacznie wcześniej. Możesz je zignorować i zostać zwolnionym lub spróbować ratować swoje miejsce pracy.

Rozpoznaj „sygnały” dawane Ci przez pracodawcę

Jeśli odbyłeś jedno lub więcej spotkań z przełożonym, podczas których podzielił się on z Tobą swoim niezadowoleniem ze sposobu wykonywania przez Ciebie pracy, słabych wyników, otrzymałeś pisemne ostrzeżenie lub zostałeś zawieszony, jesteś na dobrej drodze do zwolnienia dyscyplinarnego. W większości przypadków wykroczeń, pracodawcy muszą udowodnić przed sądem, że byłeś ostrzegany i dano Ci szansę na poprawę, zanim zostałeś zwolniony. Spotkania, listy i zawieszenia są sposobami na dowiedzenie, że wiedziałeś, iż Twoja praca jest oceniania negatywnie. W gruncie rzeczy, Twój pracodawca „przygotowuje się” do zwolnienia dyscyplinarnego.

Zrozum oczekiwania swojego pracodawcy

Jeśli jesteś na okresie próbnym, upewnij się co do wymagań, jakie zostały Ci postawione. Poproś o dodatkowe przygotowanie czy szkolenie, jeśli ich potrzebujesz lub jakąkolwiek inną pomoc, która pomoże Ci osiągnąć sukces. Jeśli dostrzegasz jakieś nierealne wymagania, powiedz o tym.

Odpowiadaj pisemnie na wszystkie krytyczne uwagi co do Twoich wyników i pracy

Pracownicy często milczą, gdy są krytykowani. Cisza utożsamiana jest z akceptacją i zgodą na argumenty strony krytykującej. Jeśli jest rozsądne wytłumaczenie Twoich słabych osiągnięć, np. brak przygotowania lub narzędzi, aby podołać obowiązkom, powiedz o tym. Jeśli jesteś niesprawiedliwie krytykowany, mów o tym grzecznie i z szacunkiem, aby uniknąć zwolnienia za niesubordynację. Nie czekaj z rozmową, aż Cię zwolnią. Wtedy będzie już za późno. Poproś, aby wszystkie Twoje odpowiedzi były w jednej teczce z listami ostrzegawczymi.

Stwórz swoją własną „teczkę z dowodami”

Pracodawca zbiera dowody, które wykorzysta, aby zwolnić Cię dyscyplinarnie. Zbieraj kopie wszystkich listów ostrzegawczych lub pisemnej krytyki Twoich wyników i swoje odpowiedzi na nie. Jeśli nie możesz na nie odpowiedzieć, notuj sytuacje, w których krytyka się wzmagała, i jak na nią odpowiadałeś. Pamiętaj! Pamięć jest zawodna, więc dokumentuj takie zdarzenia na bieżąco.

Nie pozwól uśpić swojej czujności

Seria małych incydentów, nawet pojawiających się sporadycznie na przestrzeni lat, urośnie. Jeśli szybko i odpowiednio odpowiesz na każde zdarzenie, pokażesz się w dobrym świetle i przedstawisz argumenty, które mogą obronić Cię przed zwolnieniem.

Zasięgnij porady prawnej

Kiedy zorientujesz się, że Twoja praca jest w niebezpieczeństwie, możesz skorzystać z porady prawnej. Dzięki temu dowiesz się jak właściwie reagować, aby zachować pracę lub zasięgniesz informacje dotyczące ewentualnej odprawy. Wskazówki doświadczonego i wykwalifikowanego prawnika z zakresu prawa pracy są nieocenione i z nimi na pewno unikniesz błędów.

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska