Student na praktyce

Student na praktyce © Robert Kneschke - Fotolia.com

Studenci odbywający praktykę często traktują ją jako zło konieczne, które ma zapewnić lepszy start zawodowy. Jednak tylko dobrze wykorzystany czas na praktyce przyniesie korzyści. Jakich błędów zatem unikać, żeby starania przyniosły owoce?

Słońce za oknem, lato w pełni, a Ty w wyszukiwarkę wpisujesz „praktyki studenckie” zamiast „oferta last minute”? Jeśli już zdecydowałeś się poświęcić przynajmniej część wakacji na zdobywanie doświadczenia zawodowego, zadbaj, żeby Twoja decyzja przyniosła konkretne efekty – zarówno te odczuwalne natychmiast, jak i długofalowe.

Na etapie poszukiwań?

Praktyka zawodowa składa się na Twoje doświadczenie, dlatego wybór konkretnej firmy/działu powinien być przemyślany i zapoczątkować dążenie do konkretnego celu zawodowego. Studenci często popełniają ten sam „grzech”: Decydują się na pierwszą lepszą ofertę praktyk, byle później dopisać kolejny punkt w swoim CV. Żeby znaleźć odpowiednie dla siebie praktyki, trzeba wiedzieć, jak i gdzie ich szukać. Dlatego nie powielaj błędów innych i zanim rozpoczniesz szukanie, zastanów się, co przyniesie Ci największą korzyść i pozwoli się rozwinąć, a przy okazji będzie stanowiło spójny element w Twoim profesjonalnym CV.

Pomyśl, co chcesz robić, w jakim środowisku (polska firma czy np. międzynarodowa korporacja), jakie są Twoje możliwości, a jakie braki w doświadczeniu, które warto uzupełnić. Nie podejmuj decyzji pochopnie w obawie, że ktoś zabierze Ci sprzed nosa ofertę. Myśl i planuj długofalowo, dlatego najpierw zbadaj lokalny rynek pracodawców, popytaj znajomych, czy znają firmy godne polecenia dla praktykantów, odwiedź biuro karier. W wielu takich biurach w Polsce dostępny jest bezpłatny Przewodnik Praktyki, w którym znajdziesz oferty i porady ekspertów.

Nieocenionym źródłem wiedzy jest Internet: znajdziesz tu wiele ofert i będziesz miał okazję przedstawić swoją kandydaturę np. na portalach branżowych (Profeo, Goldenline, Linkedin). Zawsze możesz „spotkać” tu osoby, które poznały poszczególne firmy właśnie na praktyce i mogą pomóc Ci zweryfikować, czy oferta danej firmy to właśnie  to, czego oczekujesz. A jak szukać w Internecie?

Kolejnym błędem jest ograniczanie się do jednego – dwóch źródeł. Przeglądanie prasy i networking są często skutecznymi metodami, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że taką drogą nie dowiesz się np. o atrakcyjnej ofercie praktyk w zagranicznej prestiżowej firmie. Skorzystaj z możliwości Internetu: wiele ofert możesz znaleźć m.in. w takich wyszukiwarkach, jak pracuj.pl, jobs.pl, oto praca.pl, infopraca.pl, gowork.pl, monsterpolska.pl, jobpilot.pl. Pamiętaj, żeby Twoje poszukiwanie nie były jednorazowe: pracodawcy aktualizują swoją ofertę na bieżąco, także praktyk.

Podobne artykuły:

Rozmowa rekrutacyjna

To kolejny etap, na którym wielu kandydatów popełnia podobny błąd: nie podchodzą poważnie do spotkania z rekruterem, bo „przecież to nie rozmowa o pracę”. Pamiętaj, że osoba rekrutująca podchodzi do niej poważnie i takiej samej postawy oczekuje od Ciebie. Dlatego dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, zapoznaj się z polityką firmy, określ swoje oczekiwania. Wielu pracodawców przyjmując osoby na praktykę, bierze pod uwagę dalszą współpracę, jeśli osoba okaże się tego warta. Dlatego nie lekceważ rozmowy rekrutacyjnej, nawet jeśli aplikujesz na bezpłatną praktykę.

W czasie praktyki

Czasy, w których praktykanci parzyli kawę i obsługiwali ksero odchodzą w zapomnienie. Niestety tak ze strony praktykanta, jak i firmy często jeszcze zdarzają się takie przypadki. Dlatego, trafiając na praktykę, już na początku zapoznaj się ze swoimi obowiązkami i jeśli uznasz, że chciałbyś robić coś więcej – zapytaj o nowe zadania. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz wykazać się w tych powierzonych Ci wstępnie , a nie brać na siebie cały wachlarz zadań, którym może być zbyt trudno sprostać.

Staraj się jak najwięcej czerpać z takiej praktyki, zgłaszaj chęć udziału w projektach i wykaż się przy każdej nadarzającej się okazji. Firma współpracuje z międzynarodowymi podmiotami? Pokaż, że potrafisz biegle posługiwać się językiem obcym. Jeśli masz zdolności organizacyjne, wykorzystaj je podczas wykonywania swoich zadań. Szansę na zostanie w firmie ma nie tylko osoba dobra merytorycznie, ale równocześnie  rzetelnie wykonująca swoje obowiązki, zorganizowana i dążąca do celu.

Częstym błędem popełnianym przez studentów na praktyce jest także niezadawanie pytań. Praktykanci w obawie przed tym, że jeśli będą pytań zmaleją ich szanse na dalsze zatrudnienie, w rzeczywistości tę furtkę sobie zamykają. Jeśli zadasz mądre i konkretne pytania, pracodawca zauważy Twoje zaangażowanie i zainteresowanie, co może pomóc w dalszym etapie waszych relacji biznesowych. Zadając pytania będziesz miał pewność, ze wykonujesz polecenia tak, jak tego od Ciebie oczekuje pracodawca i unikniesz błędów. A zatem, pytaj i proś o ocenę swoich działań. Nawet podczas bezpłatnej praktyki budujesz swoją osobistą markę, dajesz się poznać i to od Ciebie zależy, czy to będzie pożądana marka.

Po praktyce

Kiedy kończysz już praktykę w danej firmie, poproś swojego opiekuna/przełożonego o referencje. Dzięki nim będziesz miał nie tylko wpis w CV, ale realne potwierdzenie wartości swojej pracy.

Nic także nie stoi na przeszkodzie, żebyś zapytał o możliwość dalszej współpracy. Jeśli Twoje referencje są dobre, ale firma akurat nie ma wolnego wakatu, upewnij się, czy widniejesz w jej bazie danych. Tym samym przy kolejnej rekrutacji w tej firmie Twoja szansa na zatrudnienie wzrośnie.

Podobne artykuły:


Klaudyna Mortka Architekci Kariery Sp. z o.o