Trendy i tendencje na rynku pracy w 2019 roku

Trendy i tendencje na rynku pracy w 2019 roku bridgestone-stargard.pl

Na dynamicznie zmieniający się rynek pracy wpływa wiele czynników. Nowe tendencje wyznaczają kierunek działań i wpływają na charakter pracy oraz formę zatrudnienia. Jak będą się kształtowały trendy w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy?

1. Rynek pracownika

Mogłoby się wydawać, że ten silnie zakorzeniony w ubiegłym sezonie trend będzie ulegał stopniowemu osłabieniu, jednak prognozy ekonomistów nadal sprzyjają pracownikom. W 2019 roku będzie można dostrzec wyraźną kontynuację tego zjawiska. Silna pozycja pracowników na rynku pracy to szczególne wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosowywać struktury swoich firm i przedsiębiorstw do wymagań wykwalifikowanych specjalistów. W najbliższych miesiącach postawieni w centrum uwagi zatrudnieni mogą liczyć na zróżnicowane oferty pracy oraz wzmożoną aktywność agencji rekrutacyjnych, które m.in. świadczą usługi z zakresu profesjonalnego doradztwa zawodowego.

2. Modyfikacja modelu rekrutacji

Tradycyjny sposób aplikowania o pracę przez długi czas opierał się na osobistym doręczeniu CV bądź wysłaniu tego dokumentu np. za pośrednictwem wiadomości e-mail. Rok 2019 przyniesie w tej kwestii zasadnicze zmiany. Docieranie do kandydatów różnymi ścieżkami zdecydowanie przybierze na sile, a popularność zyskają profesjonalne narzędzia. W tym roku osoby poszukujące pracy będą mogły aplikować za pośrednictwem specjalnych portali takich jak Success Factors, który pomaga m.in. w rekrutacji pracowników firmie http://bridgestone-stargard.pl/kariera/. Jeszcze większym zainteresowaniem w stosunku do ubiegłego roku będzie cieszyć się LinkedIn czy dedykowany programistom Stack Overflow, natomiast branża kreatywna postawi na kampanie rekrutacyjne za pośrednictwem aplikacji Instagram i Snapchat.

3. Wzrost znaczenia kompetencji miękkich

Oprócz bardzo ważnych umiejętności związanych ze specyfiką danego zawodu czy branży, pracownik w 2019 roku będzie musiał w większym stopniu wykazać się tzw. miękkimi kompetencjami. Co kryje się pod tym pojęciem?

Tego typu kwalifikacje to przede wszystkim:

  • zdolność zarządzania czasem oraz zespołem,
  • dobra organizacja pracy,
  • budowanie trwałych relacji ze współpracownikami,
  • umiejętność negocjacji oraz argumentowania,
  • precyzyjne formułowanie komunikatów,
  • sprawne przekazywanie informacji.

Wzrost znaczenia tych umiejętności to wynik coraz większej świadomości pracodawców na temat psychologii pracy oraz wpływu dobrej komunikacji nie tylko na atmosferę, ale również wydajność, efektywność i realizację wyznaczonych celów.

4. Zmiana kultury pracy

Bieżący rok przyniesie sporo zmian nie tylko w trybie pracy, ale także indywidualnym podejściu pracowników do swoich obowiązków. Potrzeby osób ubiegających się o pracę stały się szczególnie ważne dla pracodawców, dlatego powoli odchodzą oni od sztywnych zasad i reguł na rzecz większej swobody. Na popularności zyskają elastyczne godziny pracy oraz tryb home office, czyli zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych. Okazuje się, że duże znaczenie ma również samo miejsce pracy – kandydaci, wzorem ubiegłych lat, będą przywiązywać wagę do lokalizacji firmy, a także jej wnętrza i takich udogodnień jak: strefa relaksu, w której można odpocząć czy bezpłatne miejsca parkingowe. Eksperci zauważyli też, że zainteresowanie klasyczną piramidą awansów powoli traci na znaczeniu, na rzecz dążenia do bycia niezastąpionym specjalistą we własnej dziedzinie i umocnienia swojej pozycji na danym stanowisku.

5. Wyspecjalizowani pracownicy

Rok 2019 bez wątpienia będzie należał do fachowców i specjalistów. Na brak ofert pracy nie będą mogły narzekać osoby zainteresowane branżą logistyczną – popyt na zawodowych kierowców i magazynierów wciąż rośnie. Prawdziwy rozkwit przeżyje także branża IT, która już od dłuższego czasu umacnia swoją pozycję na rynku. Zapotrzebowanie na programistów, developerów, jak również specjalistów z obszaru bezpieczeństwa IT będzie zdecydowanie większe niż w ostatnich miesiącach. Nie bez znaczenia dla tej branży pozostaje sprawa RODO, czyli ochrony danych. Zaostrzenie przepisów przyniosło konieczność wdrożenia nowych rozwiązań w spółkach i przedsiębiorstwach, dlatego popyt na informatyków zarządzających bazami danych będzie w tym roku szczególnie wysoki. Pracę z łatwością powinni znaleźć także wykwalifikowani księgowi, projektanci stron internetowych oraz osoby zajmujące się branżą e-commerce. 

6. Onboarding

Onboarding to sposób, w jaki nowi pracownicy są wdrażani w struktury firmy. Pracodawcy korzystający z nowoczesnych metod i narzędzi rekrutacyjnych doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma opieka nad nowymi pracownikami, dlatego w tym roku onboarding będzie jednym z zasadniczych trendów. Zatrudnieni będą mogli liczyć na precyzyjny opis obowiązków, fachową pomoc ze strony wyszkolonej kadry, zapewniającego wsparcie mentora oraz wykłady i szkolenia teoretyczne.

Korzyści płynące z onboardingu to m.in.:

  • lepsza atmosfera w pracy,
  • większe zaangażowanie nowych pracowników,
  • szybsza adaptacja,
  • integracja z zespołem.