Urlop macierzyński

Urlop macierzyński www.sxc.hu

Urlop macierzyński to fantastyczny czas dla młodej mamy. Możesz go wykorzystać na wspieranie rozwoju Twojego dziecka oraz zadbanie o własny rozwój osobisty.

Jeżeli spodziewasz się dziecka w 2015 roku, powinnaś wiedzieć, jakie prawa będą Ci przysługiwały podczas urlopu macierzyńskiego.

Poznaj zasady, na jakich możesz wykorzystać urlop macierzyński 2015
W 2014 zostały w kwestii urlopów macierzyńskich wprowadzone zostały bardzo korzystne zmiany. Będą one w dalszym ciągu obowiązywać. Możesz spędzić ze swoim dzieckiem cały rok, obserwować zmiany zachodzące w jego wyglądzie i zachowanie. To fantastyczny prezent ofiarowany nam przez ustawodawcę. Młodzi rodzice będą mogli złożyć wniosek u urlop macierzyński przysługujący w wymiarze 20 tygodni. Jego pierwsze 14 tygodni może wykorzystać jedynie mama. Dodatkowy urlop macierzyński to kolejne 6 tygodni spędzone z Twoim maluszkiem.

Urlop rodzicielski

Zeszłoroczne przepisy otworzyły przed rodzicami możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego, podczas którego będą oni mogli otrzymywać zasiłek macierzyński. Wcześniej wiele młodych mam, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, zmuszonych było do szybkiego powrotu do pracy ze względów finansowych. Dziś, bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, możesz wziąć aż 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Co więcej z opcji tej skorzystać może również ojciec dziecka. Dzięki nowym przepisom spędzisz z dzieckiem 52 tygodnie od momentu jego narodzin.

źródło: ofeminin.pl

red