Urlop rodzicielski w Polsce: tata pracuje, mama wychowuje

Urlop rodzicielski w Polsce: tata pracuje, mama wychowuje Photo credit: mhaithaca / Foter

316 tys. osób w 2014 r. skorzystało z możliwości wzięcia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego urlopu rodzicielskiego. Jednak tylko niecałe 2 proc. z nich stanowili ojcowie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że wyniki te wskazują, że to kobiety częściej biorą na siebie obowiązki związane z opieką nad dzieckiem. A to rodzi konkretne problemy. Przedsiębiorcy nauczeni doświadczeniem zaczynają zatrudniać pracowników, którzy są bardziej dyspozycyjni, czyli mężczyzn.

Jak tłumaczy prof. Bożenna Balcerzak-Paradowska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, taki wyniki nie zaskakuje. Przypomina ona, że już na długo przed wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego, jedynie 2 proc. mężczyzn deklarowało możliwość skorzystania z płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Według prof. Parandowskiej taka tendencja wynika m.in. z modelu rodziny. Obecnie promowany jest ten partnerski, czyli kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami, ale opiekę nad dziećmi pełni matka. Dodatkowo, w grę wchodzą zarobki. Oczywiście, przeciętnie to mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. To głównie przemawia za tym, aby ojcowie kontynuowali karierę zawodową.

red.