Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy sxc.hu

Na urlop wychowawczy mogą dziś sobie pozwolić nieliczne kobiety.

Nie jest on urlopem płatnym, więc sytuacja finansowa wielu rodzin zmusza do rezygnacji z tego przywileju. 

Na jakich zasadach udzielany jest urlop wychowawczy 2015? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które mogą Cię nurtować w związku z urlopem wychowawczym.

Jak długo trwa urlop wychowawczy?

Pełny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 37 miesięcy, z tą uwagą, że 35 miesięcy możecie podzielić z ojcem dziecka w dowolny sposób pomiędzy sobą. Zarówno Tobie, jak i ojcu dziecka, należy się jeden miesiąc dodatkowego urlopu. Urlop możesz podzielić na 5 części i powinien być wykorzystany zanim Twoje dziecko ukończy 4 lata.

Co powinnam zrobić, aby skorzystać z urlopu wychowawczego?

Musisz złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Powinnaś to zrobić co najmniej dwa tygodnie przed datą rozpoczęcia urlopu. Warunkiem udzielenia urlopu jest 6 miesięczny staż pracy. Staż liczony jest dla wszystkich miejsc Twojego dotychczasowego zatrudnienia.

Czy mogę przebywać na urlopie równocześnie z moim partnerem?

Rodzice mają możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego jednocześnie. Jednak okres ten nie może być dłuższy, niż 4 miesiące.

Czy mogę przerwać urlop wychowawczy

Prawo przewiduje możliwość przerwania urlopu. W przypadku porozumienia z pracodawcą, zostaniesz przywrócona do pracy od razu. Jeżeli takiego porozumienia brak, powinnaś złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego 30 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Więcej szczegółowych informacji warto poszukać w Kodeksie Pracy lub na portalach internetowych związanych z ciążą i macierzyństwem.

źródło : babyboom.pl 

red