Wigilia firmowa – co wypada, a czego nie?

Wigilia firmowa – co wypada, a czego nie? www.sxc.hu

Grudzień poza zimnymi wieczorami i przygotowaniami przedświątecznymi niesie ze sobą… wigilie firmowe. Jedni je uwielbiają, drudzy woleliby ich unikać. Żeby przeżyć je w dobrej atmosferze trzeba pamiętać o kilku złotych zasadach.

1. Zaproszenie

Już w pierwszej myśli związanej z organizacją wigilii firmowej powinna pojawić się kwestia zaproszenia pracowników. Przede wszystkim należy zaprosić pracowników odpowiednio wcześniej, by każdy z nich mógł zorganizować sobie na ten dzień czas wolny. Forma zaproszenia również nie pozostaje bez znaczenia. Nie może dojść do sytuacji, w której pracownik zostanie powiadomiony o Wigilii „pocztą pantoflową”. Dobrze jest przygotować odpowiednie zaproszenia wskazujące datę, godzinę i miejsce spotkania.

2. Strój

Wybór ubioru na Wigilię firmową może być problematyczny.Zdecydować się na elegancką sukienkę i marynarkę, czy może koszula i spodnie wystarczą? Jeżeli chcesz uniknąć faux pas możesz wcześniej porozmawiać z koleżankami i kolegami z pracy i zapytać, co mają zamiar na siebie włożyć. Tak czy inaczej lepiej nie wkładać na siebie wyzywających strojów lub takich, które mogą być powodem niepotrzebnych plotek.

3. Życzenia

Na każdej Wigilii przychodzi moment, w którym ludzie składają sobie życzenia. Sytuacja ta może być dla niektórych bardzo krępująca, ponieważ nie każda osoba zna wszystkich swoich współpracowników. Ponadto, relacje pomiędzy pracownikami bywają różne – jedni lubią się bardziej, inni mniej. Jeżeli masz w pracy przyjaciół lub dobrych znajomych, postaraj się, by życzenia były bardziej osobiste – koledze, który uwielbia wędrówki górskie i wspinaczkę możesz życzyć wielu udanych wypraw i niezapomnianych przygód. Z kolei, kiedy Twoje kontakty z innymi współpracownikami są bardzo neutralne pomyśl o bardziej ogólnych, ale szczerych życzeniach.

Podobne artykuły:

4. Umiar w jedzeniu i piciu

Firmowy stół wigilijny zazwyczaj jest pełen pysznych potraw. Forma spotkania wigilijnego bywa różna – czasami wybiera się szwedzki stół, czasami wszyscy uczestnicy wigilii siedzą przy jednym, wspólnym stole. Niezależnie od formy uroczystości, warto pamiętać, by nie objadać się łapczywie i nie sięgać po wystawione dania. Podobnie z alkoholem – jeżeli do potraw zostanie podany alkohol lepiej uważać z ilością jego wypicia. Nikt z członków zespołu nie chciałby oglądać i słuchać swojego pijanego kolegi, któremu właśnie rozplątał się język.

5. Porozmawiajmy o...

Wigilia firmowa jest czasem, który możemy poświęcić na rozmowy z kolegami z pracy lub przełożonymi. Może właśnie spotkanie wigilijne będzie szansą na poznanie zainteresowań swoich kolegów albo skomentowanie wyniku ostatniego meczu ulubionej drużyny sportowej. W czasie rozmowy można pozwolić sobie na więcej swobody, aniżeli w firmie. Jednak także tutaj mogą czyhać na rozmówców pułapki. Pod żadnym pozorem nie obgaduj pozostałych współpracowników i nie krytykuj na forum ostatniej kontrowersyjnej decyzji prezesa. Wigilia firmowa nie jest także czasem na kłótnie związane z poglądami politycznymi czy religijnymi. Tych tematów lepiej się wystrzegaj.

Wigilia firmowa powinna być miłym akcentem i możliwością na wspólne spędzenie czasu. Jej przebieg zależy od wielu czynników, ale głównie od osób, które biorą w niej udział. Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji czy negatywnej oceny kolegów z pracy. 

Smart MBC Marta Pabisiak