Zarządzanie Projektami- egzamin PMP/CAPM

Zarządzanie Projektami- egzamin PMP/CAPM spekulator/ www.sxc.hu

Interesuje Cię zarządzanie projektami ? Masz za sobą już jakieś doświadczenia projektowe i chciałbyś uzyskać formalne potwierdzenie Twoich kwalifikacji? Zdobądź certyfikat Project Management Institute.

Wiesz, że Project Management Institute już od dawna wydaje liczące się na rynku certyfikaty zawodowe dla Kierowników Projektów i nie wiesz, który z nich wybrać ? Wiesz, że żeby zdobyć certyfikat trzeba zdać egzamin i nie wiesz jak najbardziej efektywnie przygotować się, by zdać go już za pierwszym podejściem?

Informacje, które mogą Ci pomóc:

By przystąpić do egzaminu PMP (Project Management Professional) musisz spełnić kilka warunków formalnych. Powinieneś:

    • Mieć 3 lata (a dokładniej 4 500 godzin) doświadczenia w zarządzaniu projektami oraz skończone studia wyższe, lub
    • Mieć 5 lat (7 500 godzin) doświadczenia w zarządzaniu projektami

Doświadczenie w zarządzaniu projektami nie oznacza, że musiałeś pełnić rolę Kierownika Projektu. Wystarczy, że brałeś udział w realizacji takich zadań lub procesów, które opisuje standard PMBoK. Oczywiście powinieneś mieć także kogoś (najlepiej przełożonego), który będzie mógł to doświadczenie potwierdzić.

Podobne artykuły:

W obydwu przypadkach powinieneś mieć za sobą udział w szkoleniach dotyczących zarządzania projektami (najlepiej w akredytowanej przez PMI organizacji szkoleniowej wydającej certyfikaty uczestnictwa w szkoleniach) w wymiarze łącznym co najmniej 35 godzin.

Egzamin PMP...

...trwa 4 godziny i składa się z 200 pytań testowych z czterema odpowiedziami. Jeśli nie masz jeszcze wzmaganego do certyfikatu PMP doświadczenia w zarządzaniu projektami, to najbardziej odpowiedni jest certyfikat CAPM (Certified Associate in Project Management). Aby przystąpić do egzaminu CAPM należy:

    • Mieć 1 500 godzin spędzonych na pracy w zespole projektowym, lub
    • wziąć udział w szkoleniach dotyczących zarządzania projektami w wymiarze łącznym co najmniej 23 godzin.

Egzamin CAPM...

...trwa 3 godziny i zawiera 150 pytań testowych z czterema odpowiedziami. Zgłoszenie na egzaminy odbywa się za pomocą wypełnienia formularza online na stronie www.pmi.org.

Obydwa egzaminy odbywają się w języku angielskim i przeprowadzane są w ośrodkach Prometric. Egzamin PMP można obecnie zdawać tylko w Warszawie, natomiast CAPM w ośrodkach na terenie całej Polski. Zdający ma do dyspozycji specjalne stanowisko komputerowe, gdzie odpowiada na pytania testowe. Istnieje możliwość wyboru najbardziej dogodnej lokalizacji oraz terminu egzaminu.

Od 31 lipca egzamin PMP przeprowadzany jest  już według najnowszej, 5-tej edycji PMBoK-a, natomiast formuła egzaminu CAPM zmieniła się już miesiąc wcześniej, tj. 1 lipca.

Jeśli chodzi o rekomendowaną literaturę? PMBOK – 5th edition  jest tutaj pozycją konieczną i fundamentalną.

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przygotowania do egzaminu, profesjonalnej literatury oraz samego procesu zgłoszeniowego na egzamin, chętnie na nie odpowiemy. Zachęcamy wszystkich tych, którzy już zgłosili się na egzamin, ale także tych, którzy się jeszcze wahają do kontaktu z nami. A wszystkim zdającym egzaminy PMP oraz CAPM już według 5-tej edycji PMBoK-a życzymy powodzenia!

Podobne artykuły:

Marek Łubiarz PM Experts Sp. z o.o.