Zobacz, w jakich branżach było najłatwiej o pracę w lipcu

Zobacz, w jakich branżach było najłatwiej o pracę w lipcu materiał PR

Najwięcej ofert w lipcu 2016 r. pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT.

Z jakich branż pochodziło najwięcej ofert pracy?

W lipcu na portalu Pracuj.pl największą liczbę ofert pracy opublikowali pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Z branży tej pochodziło 7 461 ogłoszeń o pracę, co stanowiło 19 proc. wszystkich lipcowych ogłoszeń (wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 5 proc.). Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia z liczbą 5 323 oraz przemysł ciężki z liczbą 3 286 ogłoszeń. W lipcu największy wzrost zapotrzebowania na pracowników odnotowano w branży turystyka, hotelarstwo, gastronomia – pracodawcy z tej branży opublikowali o 14 proc. ogłoszeń więcej niż przed rokiem. Warto zauważyć, że miesiące wakacyjne to co roku zwiększone zapotrzebowanie na pracowników tej branży. Znaczący wzrost zanotowała także branża produkcja dóbr szybkozbywalnych – FMCG i wyniósł on 12 proc.

Jakich specjalistów poszukiwali pracodawcy w lipcu?

W lipcu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, do których adresowanych było 36 proc. wszystkich ogłoszeń opublikowanych w lipcu. Pracodawcy w lipcu poszukiwali także pracowników obsługi klienta (20 proc. wszystkich ofert pracy) oraz IT (16 proc. wszystkich ofert pracy). Znacząca liczba ofert pracy skierowana była także do specjalistów do spraw finansów (15 proc. wszystkich ofert). Z kolei do inżynierów pracodawcy skierowali 10 proc. wszystkich ogłoszeń, a zapotrzebowanie na tych ekspertów wzrosło rok do roku o 4 proc.

Największy wzrost zainteresowania pracodawców w lipcu dotyczył specjalistów produkcji – liczba ofert adresowanych do tych pracowników wzrosła o 14 proc. w porównaniu z lipcem 2015 r. Widoczny jest także wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT utrzymujący się już od kilku miesięcy – w lipcu wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów wyniósł 12 proc. O tyle samo (12 proc.) wzrosła liczba ofert skierowanych do specjalistów zajmujących się obsługą klienta. Istotne wzrosty liczby ogłoszeń zaobserwowano w lipcu także w przypadku specjalistów ds. logistyki (wzrost o 8 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku).

W których województwach najłatwiej o pracę?

Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W lipcu pracodawcy z tego regionu opublikowali 8 567 ofert, co stanowiło 22 proc. ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 176 ofertami oraz małopolskie z 3 739 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: wielkopolskiego (3 565), śląskiego (3 400) oraz pomorskiego (2 727). W lipcu 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim, w którym wzrost liczby ofert pracy wyniósł 11 proc. oraz w województwie zachodniopomorskim, w którym pracodawcy opublikowali o 10 proc. więcej ofert niż przed rokiem.

Jakie firmy poszukują pracowników?

W lipcu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 11 816 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z firm zatrudniających od 51 do 250 osób (10 769 ofert) oraz firm zatrudniających od 11 do 50 osób (10 111 ofert). Najmniejsza liczba ogłoszeń pochodziła z najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób i wynosiła 6 308. Natomiast najwyższy wzrost liczby opublikowanych ofert pracy, o 5 proc. w porównaniu rok do roku, opublikowały firmy zatrudniające od 11 do 50 pracowników.

Pracuj.pl Anna Częścik