Zrób dobre pierwsze wrażenie

Zrób dobre pierwsze wrażenie sxc.hu/profile/scottsnyde

Pierwsze wrażenie jest kluczem do sukcesu w wielu zawodach, a nawet gdy dopiero starasz się o pracę.

Od pierwszego wrażenia zależą między innymi sukcesy handlowców i osób, których praca polega na spotykaniu się z ludźmi. Niektórzy mają to po prostu we krwi i potrafią się dogadywać z ludźmi. Inni muszą sobie wypracować mechanizmy, które pozwolą im budowac długotrwałe relacje.

Zarówno w wypadku samorodnego talentu jak i kogoś, kto wypracował swój sukces, pierwsze wrażenie wymaga:

Odpowiedniego ubrania i pewności siebie

Większość ludzi ocenia po wyglądzie. Elegancki, dobrze dobrany garnitur to znak profesjonalisty. Hawajska koszula i klapki nadają się raczej na plażę. Gdy spojrzysz w lustro zadaj sobie pytanie - czy z tym człowiekiem warto ubić interes?

Uśmiech, uścisk dłoni, mowa ciała

Przyjazny uśmiech to znak, że jesteś przyjazny i masz dobre intencje. Uścisk dłoni i kontakt wzrokowy budują zaufanie - nie masz nic do ukrycia i nie boisz się szczerości. Pamiętaj także, by podczas rozmowy trzymać zdrowy dystans - nie bądź chłodny wobec rozmówcy, ale też nie przekraczaj jego przestrzeni osobistej.

Nie spiesz się

Jeśli dasz rozmówcy odczuć, że kończy ci się czas, nie będzie chciał rozmawiać. To częsty błąd szybko gadających przedstawicieli handlowych, którzy zbudowali mieszaną reputację tej profesji. Ludzie nie ufają tym, którzy mówią dużo i szybko. Dlatego, nawet jeśli Ci się bardzo spieszy, mów powoli i spokojnie.

Opracowano na podstawie Businessnewsdaily.com

Nicole Fallon