122 mln zł na modernizację taboru. Czy dofinansowanie UE pomoże Przewozą Regionalnym?

122 mln zł na modernizację taboru. Czy dofinansowanie UE pomoże Przewozą Regionalnym? sxc.hu/profile/dcubillas

Zastrzyk pieniędzy dla Przewozów Regionalnych. Jak podał PAP, PR podpisały umowy na dofinansowanie z pieniędzy UE dwóch projektów – modernizacji 21 pociągów typu EZT oraz 18 wagonów i 5 lokomotyw elektrycznych. Czy to pomoże spółce wyjść z kłopotów?

Jak informuje PAP, wartość inwestycji to ponad 215 mln zł. Kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to 122 mln zł. Umowa dofinansowania zostanie zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach unijnej perspektywy 2007–2013.

To może być szansa dla Przewozów Regionalnych, gdyż modernizacja oznacza całkowitą zmianę zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i wewnętrznego pociągów. Dodatkowo składy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i będą spełniać normy środowiskowe. Zmodernizowany tabor będzie mógł jeździć z prędkością 120 km/h i będzie obsługiwał połączenia międzywojewódzkie.

Podobne artykuły:

„Dla pasażerów zmodernizowany tabor oznacza podniesienie komfortu podróży. Chcielibyśmy, by takich modernizacji było jak najwięcej. Teraz jednak spółka, ze względu na swoją sytuację finansową, nie dysponuje środkami na nowy tabor lub jego modernizację. Abyśmy mogli odzyskać zdolności inwestycyjne konieczne jest przeprowadzenie restrukturyzacji opartej przede wszystkim na wieloletnich umowach na świadczenie usług przewozowych w poszczególnych województwach” – podkreślił prezes zarządu Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski.

Modernizacja EZT rozpoczęła się w styczniu 2015 r.. Według harmonogramu pierwszy zmodernizowany skład ma wyjechać na tory we wrześniu, a ostatni – w grudniu bieżącego roku.

red.