15 sposobów, które dadzą więcej czasu na myślenie

15 sposobów, które dadzą więcej czasu na myślenie sxc.hu/profile/qute

Czasem na podjęcie właściwej decyzji potrzeba tygodnia przemyśleń. Nie jest to konieczne, jeśli się umie zarządzać czasem potrzebnym właśnie na myślenie

Kluczem do sukcesu jest wykorzystywanie pojawiających się za dnia przerw na myślenie, niekoniecznie na zajmowanie się mediami społecznościowymi lub nadganianiem pracy. Oto 15 podpowiedzi w jaki sposób radzić sobie z brakiem czasu na myślenie:

1. Po prostu myśl w wolnym czasie

To prosta podpowiedź, ale nie jest oczywista. Wielu ludzi narzekających na brak czasu na myślenie woli kilka minut przerwy spędzić na facebooku lub w inny mało produktywny sposób.

2. Dobre śniadanie to podstawa

Wielu przedsiębiorców budzi się wcześnie, by zdążyć ze wszystkimi obowiązkami oraz dobrze rozpocząć dzień. Tymczasem chwila zatrzymania się nad śniadaniem, kawą i gazetą (gazetą, nie smartfonem) może być doskonałą chwilą, by pomyśleć.

Jest to czas, w którym nie należy sprawdzać maili, przesłuchiwać poczty głosowej ani układać listy rzeczy do zrobienia. Należy po prostu przemyśleć to, co zostało do przemyślenia.

3. Wszystko po kolei

Niektórzy radzą odsunąć poranny czas na myślenie jeszcze przed śniadanie, by podczas śniadania zająć się typowymi zajęciami biznesmena, takimi jak sprawdzanie maili czy układanie planu dnia.

4. Upraszczaj

Stres i rozpraszacze skutecznie uniemożliwiają myślenie. Dlatego kluczem do znalezienia i efektywnego wykorzystania czasu na myślenie jest odpowiednia organizacja. Jednym z największych przyjaciół czasu na myślenie jest codzienne przygotowanie wieczorem listy na następny dzień.

5. Mów głośno

Mówienie głośno pomaga porządkować myśli. Dlatego rób to możliwie najczęściej, nawet bez słuchaczy.

6. Odzyskaj przerwę na lunch

Coraz więcej pracujemy, stąd naturalna tendencja do pracowania w czasie przerwy, by ze wszystkim zdążyć. Tymczasem odrobina wytchnienia od stresu pozwoli skuteczniej i efektywniej pracować i mieć lepsze pomysły.

8. Rozbij swoją rutynę

Rób coś, co cię zainspiruje i pozwoli wyrwać się z codziennych obowiązków. W ten sposób wpadniesz na bardziej niestandardowe rozwiązania swoich problemów.

9. Ćwicz

Nie żałuj kilku minut na bieganie lub jazdę na rowerze. To pozwoli oczyścić umysł i spojrzeć na problem z nowej perspektywy

10. Znajdź czas dla siebie

Może to być wypad do pobliskiego fitness clubu lub restauracji ze zdrową żywnością. Warto kilka razy w tygodniu wyrwać się tam i odciąć od zwykłego w pracy zgiełku.

11. Komfortowo podróżuj

Czas w autobusie lub samolocie jest świetny na myślenie. Jednak znacznie lepiej się myśli w wygodnym fotelu. Dlatego, nawet większym kosztem, zadbaj o więcej komfortu w podróży.

12. Zaplanuj czas

Niektórzy przedsiębiorcy mają dziennie wydzielony czas – 15 minut tylko i wyłącznie na myślenie.

13. Wyłączaj telefon komórkowy

Smartfony to najsilniej rozpraszające urządzenia, jakie powstały. Daj sobie dziennie kilka minut, które pozwolą w spokoju od komórki przemyśleć wszystko, co przemyśleć należy.

14. Zadbaj o ciszę

Przynajmniej na kilka chwil dziennie zablokuj hałas, jaki do ciebie dociera i miej chwilę ciszy. To pomaga.

15. Stare sposoby też działają

Jeśli tylko masz taką możliwość, znajdź kilka dni, przez które się zupełnie wyłączysz. Trzy dni w oderwaniu od internetu i pracy mogą zdziałać cuda i zapewnić spokój oraz mozliwość myślenia. 

Opracowano na podstawie tekstu z inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek