4 oznaki, że pracownik chce odejść

4 oznaki, że pracownik chce odejść www.fotolia.pl

Gdy wiesz, że pracownik zbiera się do odejścia, masz nieco czasu, by zareagować. Na przykład zatrzymać go lub uruchomić rekrutację.

Najoczywistszym znakiem jest większa liczba cotygodniowych „spotkań” lub wyjątkowo długie przerwy na lunch. Potrafią pojawić się w pracy ubrani w garnitur, a nie koszulkę i dżinsy, jak zazwyczaj.

Czasem jednak oznaki, że ktoś szykuje się do ucieczki, są znacznie bardziej subtelne.

1. Dużo telefonów prywatnych podczas pracy

Oczywiste, że od czasu do czasu każdy potrzebuje kilku minut, by porozmawiać z rodziną. Ale jeśli ktoś co chwilę wychodzi i godzinami rozmawia w samotności lub nigdy nie prowadzi rozmów przy świadkach, prawdopodobnie ma coś do ukrycia. Na przykład ustalenia z nowym pracodawcą.

2. Spadek zaangażowania

Czasem spadek w wydajności ma powody osobiste. Może mieć problemy rodzinne lub po prostu stracił wiarę w firmę. Ale jeśli jego produktywnoś spada nagle, bez wyraźnego powodu, to należy się zacząć niepokoić.

3. Społeczna izolacja

Jeśli ktoś jest właśnie na wylocie, nie czuje potrzeby, by dalej się integrować z resztą zespołu. Gdy pracownik, który był gwiazdą towarzystwa, nagle przestaje rozmawiać z innymi, prawdopodobnie stoi za tym coś więcej, niż chwilowa chandra.

4. Większa aktywność na LinkedIn

Jeśli pracownik nagle ma masę nowych rekomendacji i zaczyna udzielać się w wielu wątkach, pewnie chce poprawić swój wizerunek w sieci. Jeśli jego profil nagle został odświeżony, pewnie chce go pokazać wielu potencjalnym pracodawcom.

Opracowano na podstawie tekstu w inc.com.

Konrad Budek

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek