4 powody, dla których warto wymienić komputer firmowy na nowy

4 powody, dla których warto wymienić komputer firmowy na nowy intel

Na świecie używanych jest obecnie 600 milionów komputerów starszych niż 4 lata. Za wymianą tych urządzeń na nowe przemawiają argumenty niższych rachunków za energię, wyższego komfortu użytkowania oraz oszczędności czasu.

Według globalnych badań Intela, użytkownicy na całym świecie korzystają obecnie z ponad 600 milionów komputerów, które zostały kupione 4 lata temu lub wcześniej. Z urządzeń starszej generacji korzysta również wiele polskich firm, ponosząc tym samym znaczne koszty bezpośrednie i pośrednie – od wysokich rachunków za energię po marnowanie czasu pracowników, spowodowane długim uruchamianiem urządzeń oraz przetwarzaniem zadań.

Starszy = droższy

Jeszcze 4 lata temu przeciętny komputer biurkowy podczas typowych prac, takich jak przeglądanie Internetu czy korzystanie z aplikacji biurowych, pobierał 65 W prądu. Dzisiaj minikomputer typu NUC zapewnia wyższą wydajność, pobierając sześć razy mniej energii (10 W). Jednocześnie pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku, bo dzięki miniaturowym wymiarom (11 x 11 cm) może być montowany na tylnej pokrywie monitora.

W praktyce oznacza to, że przez 3 lata użytkowania czteroletniego komputera biurkowego koszt samych opłat za prąd wyniesie ponad 216 zł więcej niż w przypadku nowoczesnego urządzenia – komentuje Artur Długosz odpowiedzialny za współpracę z kanałem resellerskim w Intelu.

Desktop kontra laptop – przypadek ekstremalny

Jeszcze większe różnice można zauważyć porównując koszty użytkowania starego desktopa, który z racji wieku służy głównie do przeglądania sieci i prac biurowych, z nowym laptopem.

Czteroletni desktop, wykorzystywany jedynie do mało obciążających zadań, w ciągu roku zużyje energię kosztującą 232 zł. Użytkowanie nowoczesnego laptopa w tym samym czasie będzie kosztowało jedynie 13 złotych – zauważa Artur Długosz z Intela.

Różnica robi jeszcze większe wrażenie, gdy zostanie przedstawiona w skali trzech lat. Użytkowanie starszego zestawu desktop + monitor będzie kosztowało wówczas aż o 657 zł więcej niż korzystanie z nowego laptopa. 

Nie tylko pieniądze: oszczędność cennego czasu

Wyższe rachunki to jeden z wielu skutków ubocznych niższej efektywności energetycznej starszych urządzeń. Kolejny istotny mankament stanowi wolniejsze wykonywanie zadań, szczególnie uciążliwe w przypadku komputerów firmowych.

Samo uruchomienie systemu na czteroletnim komputerze trwa średnio 2 minuty i 45 sekund. Nowoczesny komputer z dyskiem SSD startuje natomiast w 16 sekund i od razu jest gotowy do pracy – podkreśla Stanisław Góralczyk, menedżer ds. marketingu konsumenckiego w Intelu.

Podobne artykuły:

Patrząc na tę kwestię z perspektywy roku można łatwo zauważyć, że użytkownik korzystający z komputerów starszych generacji traci mnóstwo czasu, czekając na uruchomienie urządzenia. Z perspektywy firmy, pracownik marnuje czas, który mógłby poświęcić na wykonywanie swoich obowiązków.

Zakładając, że komputer włączany jest każdego dnia 3 razy, w ciągu roku użytkownik spędza 45 godzin, czekając na uruchomienie systemu. To prawie 2 dni spędzone na bezproduktywnym wpatrywaniu się w monitor. W ciągu 3 lat zmarnowany czas urasta do 6 dni, które mogłyby być efektywnie przepracowane, gdyby tylko firma miała nowsze komputery. Tę stratę dla firmy należy dodatkowo pomnożyć przez liczbę pracowników, którzy na co dzień korzystają z kilkuletnich urządzeń – dodaje Góralczyk.

O tym ile czasu można zaoszczędzić wymieniając czteroletni komputer na nowy świadczą również dane liczbowe dotyczące czasu wykonywania konkretnych zadań:

  • 13x szybciej – przeglądanie Internetu i obsługa aplikacji internetowych
  • 15x szybciej – obróbka 20-minutowego filmu HD o rozmiarze 1 GB

Lekkość, funkcjonalność i wydajna bateria

W ostatnich czterech latach  laptopy przeszły dynamiczną ewolucję, a postęp przejawia się w cechach, które z perspektywy użytkowników są najistotniejsze:

  • Czas pracy na baterii – nowoczesny Ultrabook jest w stanie pracować na baterii nawet przez 10 godzin. To ponad 7 godzin przewagi nad starszym laptopem, którego akumulator wytrzyma ok. 2,5 godziny.
  • Waga komputera – przeciętna waga nowego Ultrabooka to ok. 1,5 kg, czyli o połowę mniej niż w przypadku laptopa starszej generacji.
  • Wygoda użytkowania – dotykowe ekrany, nowe formy komputerów 2w1 z obracanymi lub odczepianymi ekranami. To połączenie wydajności laptopa i mobilności tabletu.

Rozważając wymianę komputerów firmowych na nowsze należy wziąć pod uwagę, że zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy ma bezpośrednie przełożenie na osiągane przez nich rezultaty. Inwestycja w sprzęt szybko zwróci się pod postacią wydajniejszej pracy osób, które na co dzień będą z niego korzystać – podsumowuje Artur Długosz.

Podsumowując:

  • Koszty używania komputera biurkowego starszej generacji wraz z monitorem w skali 3 lat mogą być nawet o 657 zł wyższe niż w przypadku nowoczesnego laptopa
  • Aż 6 dni tracą użytkownicy 4-letnich komputerów na samo uruchamianie urządzeń w skali 3 lat
  • Nowoczesny laptop pozwala pracować na baterii aż 7 godzin dłużej niż typowy laptop sprzed 4 lat

Intel Technology Poland Sp. z o.o Juliusz Kornaszewski