4 proste sposoby na utrzymanie produktywności

4 proste sposoby na utrzymanie produktywności sxc.hu/profile/pepo

Wysoka produktywność przez cały czas jest możliwa, wymaga jednak dyscypliny. Przy odrobinie uporu, dzięki dyscyplinie można się do tych metod przyzwyczaić, a potem uczynić je nieodłącznym elementem swojej codzienności.

Sekret sukcesu to prostota, a nie kolejne aplikacje na smartfony.

1. Selekcjonuj

Można podzielić pracę na trzy kategorie – rzeczy ważne, które przynoszą zysk, rzeczy mniejsze, które są niezbędne ze względów organizacyjnych oraz rzeczy mniejsze, które zignorowane znikną. Trzecie zignoruj. Pozostałe dwa rozdziel i rzeczy ważne rób jako pierwsze. Te niezbędne ze względów organizacyjnych rób później – zostaw je na ostatnie godziny pracy, gdy się zmęczysz i ewentualne pomyłki nie zrobą wielkiej różnicy. Dzięki temu zasiądziesz do pracy z energią na wykonanie swoich najważniejszych zadań i nie rozproszysz się nadmiarem drobiazgów. Nie należy mieszać ze sobą głównej pracy zarobkowej i drobiazgów administracyjnych. Wielozadaniowość w pracy to mit.

2. Ogranicz spotkania

Niech twoje spotkania odbywają się popołudniem, najlepiej nie więcej niż dwa dziennie. Sam fakt, że masz odrobinę wolnego czasu nie oznacza, że należy go od razu czymś wypełnić. Nie zgadzaj się na spotkania dłuższe niż 2 godziny. I tak nie ma możliwości pozostać dłużej skupionym. Oraz najważniejsze – nie daj się wmanewrować w spotkanie, które ma trwać dłużej, niż dwie godziny.

3. Buduj zdrowe nawyki

Każda rutyna w życiu buduje połączenia w mózgu, dzięki temu wszystkie decyzje z nimi związane są szybciej podejmowane. Z tego samego powodu czynności wykonywane z przyzwyczajenia są łatwiejsze. Dlatego warto mieć zdrowy nawyk rozpoczynania pracy o czasie i nieprzekraczania daty oddania projektu. Oraz stałą porę lunchu.

4. Śpij

Niedobór snu może prowadzić do takich samych efektów jak nadużycie alkoholu. Wyjąwszy poprawę humoru. Nie ma sensu się przemęczać. Dla zdrowia i efektywnej pracy śpij co najmniej siedem godzin dziennie. Jeśli się nie da ciągiem, w nocy, śpij także w dzień.

Opracowano na podstawie tekstu w inc.com.

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek