5 podpowiedzi jak motywować zespół

5 podpowiedzi jak motywować zespół Sergey Nivens - Fotolia

Utrzymywanie w zespole motywacji do pracy może być trudne, zwłaszcza latem, gdy każdy myśli już tylko o nadchodzącym urlopie.

Gdy w pracownikach nie ma energii i chęci do pracowania oraz dostarczania klientom możliwie najwyższej jakości obsługi, biznes może ucierpieć. Dlatego praca nad motywacją w drużynie powinna być priorytetem w pracy.

Sprawdź również nasz darmowy poradnik: Co buduje zaangażowanie pracowników i dlaczego jest to ważne

Zespół można motywować korzystając z tych pięciu sposobów:

1. Wsparciem

Wzajemne wspieranie się i otwartość na problemy innych to wielka siła grupy. Wzmacnia poczucie własnej wartości wśród pracowników oraz pomaga im wyjść z trudnych sytuacji. Grupa, która wspiera to wspaniały motywator, bo zachęca do przekraczania swoich granic i sięgnięcia wyżej.

2. Zachęcaniem, by dzielili się pomysłami

Każdy może być autorem przełomowego pomysłu, który zapoczątkuje większy projekt. Zachęcanie ludzi, by się tymi pomysłami dzielili to wspaniały sposób na zaangażowanie ich w pracę. Gdy wiedzą, że ich wysiłki nie idą na marne, chętniej angażują się we wspólne i kreatywne rozwiązywanie problemów.

3. Wspieranie własności

Każdy pracownik może być „właścicielem” projektu. Jest odpowiedzialny za postępy w pracy oraz działaniu firmy, i to nie tylko na najniższym szczeblu. Taka dodatkowa odpowiedzialność daje poczucie, że jest się ważnym i warto dawać z siebie wszystko.

4. Publiczne chwalenie

Innym doskonałym sposobem na motywowanie pracowników jest chwalenie ich, zarówno publicznie, jak i prywatnie. Niezależnie od tego, czy jest to email z wyrazami uznania czy dyplom wręczony podczas spotkania podsumowującego, chwalenie zawsze świetnie motywuje do pracy.

5. Zabawa

Drobne gry i psikusy w biurze pozwalają zbudować silne relacje. Praca wśród dobrych kolegów i koleżanek zawsze motywuje lepiej i sprawia więcej radości niż przychodzenie do anonimowej struktury pełnej obcych ludzi. Zwłaszcza, że na dobrą sprawę więcej czasu spędza się w towarzystwie ludzi z pracy niż z rodziną.

Sprawdź również nasz darmowy poradnik: Co buduje zaangażowanie pracowników i dlaczego jest to ważne

Opracowano na podstawie tekstu w careerealism.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek