5 porad, jak bezpiecznie kupować w sieci

5 porad, jak bezpiecznie kupować w sieci materiały PR

Na przedświątecznym szaleństwie zakupowym zarabiają nie tylko właściciele sklepów, lecz także cyberprzestępcy. Pośpiech sprzyja nieuwadze, przez co łatwiej nas nabrać. Zobacz, na co uważać, aby nie dać się złowić oszustom.

Zakupy przez internet cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów. Jest to widoczne zwłaszcza przed świętami, kiedy bardziej niż zwykle w cenie są główne zalety e-handlu, czyli oszczędność czasu i dostępność sklepu przez całą dobę. Według badania PayPal/ GfK, tym roku prezenty przez internet miało nabyć aż 81,6 proc. Polaków. Oznacza to spore zyski dla przedsiębiorców działających w branży e-commerce, ale nie tylko dla nich – grudzień to także okres żniw dla cyberprzestępców, którzy żerują na pośpiechu i nieostrożności internetowych konsumentów. Przedstawiamy pięć wskazówek, jak bezpiecznie kupować w sieci.

Nie kupuj w „podejrzanych” sklepach

Jednym z najczęstszych oszustw, na które narażeni są e-klienci, są fałszywe strony www, podszywające się pod sklepy internetowe. Cyberprzestępcy przechwytują dzięki nim poufne informacje – czasem nawet numery kart kredytowych. Zdarzają się też sytuacje, że po zebraniu zamówień i otrzymaniu wpłat od klientów sklep znika z sieci.

Skuteczni naciągacze bardzo dbają o pozory, dlatego profesjonalny wygląd e-sklepu, nie powinien uśpić czujności konsumenta. W przypadku najmniejszych wątpliwości lepiej zrezygnować z zakupu lub dokładnie sprawdzić firmę. Jednym z najprostszych sposobów na własne śledztwo jest znalezienie komentarzy na temat sklepu napisanych przez poprzednich klientów.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie wyłącznie w znanych i sprawdzonych sklepach internetowych. Należy unikać obcych stron, do których trafiliśmy przez wyszukiwarkę lub z niechcianego mejla. Oferty handlowe rozsyłane jako SPAM często mogą okazać się oszustwem.

Uważaj na mejle od oszustów

Zagrożenie stanowią nie tylko maile ze SPAM-u, których adresaci namawiają nas do skorzystania z oferty danego sklepu. Trzeba uważać także na wiadomości zawierające prośbę o kliknięcie w link w celu uzupełnienia swoich danych czy potwierdzenia złożonego zamówienia. Taki maill może wyglądać dokładnie tak jak te prawdziwe, które otrzymywałeś już wcześniej z banku czy sklepu internetowego, jednak nie daj się zwieść. Nie odpowiadaj na tego typu maile i nie klikaj w podejrzane linki. Jeśli koniecznie chcesz sprawdzić co kryje się pod takim linkiem, nie rób tego na urządzeniu mobilnym i zamiast wchodzić na stronę bezpośrednio z wiadomości, skopiuj adres URL do przeglądarki. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zalogowanie się do swojego konta na stronie banku lub e-sklepu i sprawdzenie czy faktycznie powinieneś wykonać jakąś akcję. Pamiętaj także, aby nie otwierać i nie zapisywać na dysk załączników od nieznanych nadawców. Robiąc to możesz nieświadomie zainstalować na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie, np. trojana.

Zadbaj o bezpieczny komputer i łącze

Zakupy w sieci powinniśmy robić korzystając z bezpiecznego łącza. Należy unikać Wi-Fi w miejscach publicznych, gdzie cyberprzestępcy bardzo łatwo mogą podstawić fałszywe elementy. Na świeczniku oszustów są zwłaszcza niezabezpieczone sieci publiczne w kafejkach internetowych, bibliotekach, na uczelniach i w innych miejscach o dużej rotacji osób, które w niekontrolowany sposób korzystają z sieci.

Podobne artykuły:

Warto zadbać także o bezpieczeństwo sprzętu, za pośrednictwem którego robimy zakupy. Należy stosować zabezpieczenia pomagające sprawdzić czy strona jest legalna i narzędzia eliminujące wirusy internetowe. Dotyczy to także urządzeń mobilnych, które koniecznie powinny mieć zainstalowane odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające, np. skanujące aplikacje i blokujące podejrzane strony www. Warto także korzystać z aplikacji przeglądarek mobilnych, które są na bieżąco aktualizowane pod kątem ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Zostawiasz swoje dane? Sprawdź czy we właściwym miejscu

Jedynym skutecznym sposobem na ochronę naszych danych – zarówno osobowych, jak i dostępowych – przed przechwyceniem przez niepowołane do tego osoby jest robienie zakupów wyłącznie w sklepach internetowych zabezpieczonych certyfikatem SSL. Jak poznać taki sklep? Jest to bardzo proste. Strona, na której wprowadzane informacje są szyfrowane, posiada w pasku adresu symbol kłódki i „https” zamiast standatdowego „http”. Czasem cały pasek adresu wyświetla się także na kolorowo.

Podobne artykuły:

Korzystanie wyłącznie z takich e-sklepów uchroni nas przed jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych obecnie przez cyberprzestępców, jaką jest phishing – automatyczne przekierowanie internauty na strony stworzone przez oszustów. Są one bardzo podobne do oryginału, pod który się podszywają. Skopiowany układ i szata graficzna mają na celu skłonienie kupujących do wprowadzania swoich danych, dzięki czemu możliwe będzie ich przechwycenie.

Pomyśl o alternatywnych płatnościach

Większość zakupów dokonywanych przez internet jest opłacana poprzez przelanie środków na rachunek sprzedającego jeszcze przed dostarczeniem towaru lub poprzez podanie numeru karty kredytowej. Oba warianty niosą za sobą ryzyko, ponieważ w pierwszej sytuacji obiecany produkt może nie zostać ostatecznie dostarczony, a w drugiej – niebezpieczne jest samo ujawnianie numeru karty. Na takie formy płatności powinniśmy decydować się więc tylko wtedy, kiedy robimy zakupy w sprawdzonych sklepach internetowych. Najmniejsze zagrożenie związane jest opcją zapłaty przy odbiorze, jednak i w tym przypadku należy zachować pewne środki ostrożności – przed podpisaniem potwierdzenia odbioru, warto odpakować paczkę i sprawdzić stan zamówionego przedmiotu przy kurierze.

Ciekawym rozwiązaniem są także transakcje bezgotówkowe. Popularność tego rozwiązania systematycznie rośnie. Na całym świecie ta forma płatności dostępna jest już dla miliarda osób. Jednym z internetowych rozwiązań płatniczych typu prepaid jest paysafecard. Może z niego korzystać każdy – nie ma konieczności posiadania karty kredytowej czy konta bankowego. Do realizacji płatności wykorzystywany jest jedynie 16-znakowy PIN. Jest to bezpieczna forma transakcji, ponieważ nie wymaga podawania danych osobowych ani informacji na temat numeru konta lub karty kredytowej.