5 prostych sposobów, jak pracować mądrzej

5 prostych sposobów, jak pracować mądrzej thickstock

Jeśli pracujesz obłędnie długo – bardziej sobie zaszkodzisz, niż rozwiniesz karierę. Dlatego należy porzucić kult nadgodzin na rzecz pracy krótszej, ale efektywnej.

Po Wall Street krąży dowcip: Jaki bankier ma godzinę wolnego od pracy? Bezrobotny. Choć to tylko dowcip, dobitnie pokazuje, że w powszechnej opinii należy pracować ile się da, by nie przepuścić żadnej okazji.

New Yorker nazywa takie podejście „kultem przepracowania”. Coraz więcej banków nakłada na swoich pracowników limity czasu pracy. Goldman Sachs zabronił młodszym bankierom pracować dłużej, niż 75 godzin w tygodniu. Analitycy inwestycyjni Credit Suisse mają zakaz pracy w sobotę. A w Bank of America ci sami analitycy mają obowiązek wziąć cztery dni wolne w miesiącu.

Zdaniem New Yorkera jest to zmiana na lepsze – firmy zorientowały się, że z przepracowanych pracowników nie da się pozyskać więcej. Przepracowany i niewyspany pracownik wolniej i mniej efektywnie myśli, co dla bankiera jest kluczowe.

Dlatego, jeśli grozi ci przepracowanie, zastosuj te 5 sposobów

1. Bezlitośnie trzymaj się priorytetów

Najprostszą drogą do przepracowania i kultu nadgodzin jest przekonanie, że każde zadanie jest z pewnością najwyższej wagi i musi zostać wykonane natychmiast. A to nie jest prawda. Czy zmiana odcienia w szacie graficznej strony internetowej firmy jest tak ważna, że nie może poczekać, a biznes się bez tego zawali? Oczywiście nie.

Musisz przygotować listę tego, co masz do zrobienia i ułożyć to zgodnie z priorytetem. Następnie zrób ten o najwyższym priorytecie, potem ten o niższym i tak dalej. I stosuj tę metodę niezależnie od skali działalności i czasu, jakie dane zadanie zajmuje – skup się na najważniejszym.

Podobne artykuły:

Prezes Bethlehem Steel Charles Schwab, gdy przekonał się jak efektywny jest ten trick, zapłacił konsultantowi odpowiednik dzisiejszych 550 tys. dolarów.

2. Nie działaj bez planu

Największym marnotrawstwem czasu jest robienie ponownie zadania, którego nie udało się dokończyć za pierwszym razem. To wręcz podwaja potrzebny czas. A to oznacza zmarnowane zasoby i utracone korzyści, jakie miałbyś, gdyby zadanie udało się skończyć w terminie. Zrobienie planu i przemyślenie zadania zajmuje kilka chwil – znacznie mniej, niż ponowne wykonanie wszystkiego, co miałeś do zrobienia.

3. Podchodź realistycznie do swoich możliwości

Musisz mieć wielkie plany i marzenia. To główna różnica między przedsiębiorcą a zwykłym człowiekiem. Musisz okiełznać długofalowy idealizm realizmem dnia dzisiejszego.

Chcesz odwiedzić jedno miasto więcej podczas wyjazdu służbowego? Możliwe, ale czy konieczne? I czy nie przegapisz przez to ważnego spotkania? Chcesz więcej i więcej sprzedanych produktów? Może i wykonalne, ale jest długi weekend i klienci powyjeżdżali. Musisz się zawsze sam zapytać: czy to jeszcze ambitne plany, czy już myślenie życzeniowe.

4. Inwestuj w pomoc

To oczywiste, że chcesz oszczędzić pieniądze. I wolisz większość rzeczy zrobić samemu. Ale robienie wszystkiego samemu to pierwszy krok do zaburzania priorytetów i unikania planowania. Nie powinieneś i wręcz nie możesz robić wszystkiego sam.

Podobne artykuły:

Zatrudnij specjalistów, którzy wyszkolą twój zespół tak, by wszystko było zrobione jak należy. I nie wymagaj od swoich pracowników tyle, ile wymagasz od siebie – co prawda im płacisz, ale oni nie są współwłaścicielami. To oczywiste, że nie będą poświęcać pracy tyle, co ty.

5. Dbaj o czas dla siebie

Problem z przepracowaniem często leży w fakcie, że ludzie czynią pracę lub swoją firmę jedynym sensem życia. Pracują coraz więcej i więcej, bo tak naprawdę nie mają nic innego do roboty. Dlatego dbaj, by praca nie była twoim jedynym zajęciem – utrzymuj znajomości, żyj zdrowo i rozwijaj zainteresowania niezwiązane z aktualnym zajęciem.

Jeśli przestaniesz się przepracowywać, zauważysz, że idzie ci w pracy lepiej, niż kiedykolwiek. I nie tracisz produktywności w porównaniu do czasów, gdy nie wychodziłeś z biura.  

Opracowano na podstawie tekstu w inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek