5 sposobów na zabezpieczenie danych na komputerze

5 sposobów na zabezpieczenie danych na komputerze zabezpieczenie danych

Jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie każdy z nas może posiadać na swoim komputerze są informacje o nas, naszej pracy i rodzinie.

Aby dane - zarówno te wrażliwe, jak też pozornie nieistotne - nie padły łupem złodziei, lub nie przepadły wraz z uszkodzeniem sprzętu, powinniśmy poznać różne sposoby na ich zabezpieczenie.

Wirtualne dane możemy utracić na wiele sposobów. Wystarczy awaria sieci energetycznej i brak zasilacza UPS, by przepadły pliki, nad którymi aktualnie pracowaliśmy, a podzespoły uległy mechanicznym uszkodzeniom. Codziennie jesteśmy też narażeni na ataki wirusów lub hakerów, których interesować może choćby kradzież naszej tożsamości.

Nie warto kusić losu, dobrze jest natomiast zadbać o właściwą ochronę. Czasami unikanie odwiedzania podejrzanych stron, klikania w nieodpowiednie linki i udostępniania naszego komputera osobom trzecim nie wystarczy. Jak lepiej się zabezpieczyć przed utratą danych?

Po pierwsze: dobre hasła

W czasach, gdy wymaga się od nas tworzenia coraz bardziej skomplikowanych ciągów cyfr i liter do logowania się w różnych systemach, unikamy dokładania sobie kolejnego hasła do zapamiętania. Warto jednak mieć świadomość, że jest to jeden z najprostszych sposobów na postawienie pierwszej zapory przed wścibskimi użytkownikami. Możemy zahasłować dostęp do komputera na poziomie BIOSu, albo w ustawieniach systemu operacyjnego zaznaczyć, by hasła wymagało logowanie się na pulpit. Taką prostą zaporą możemy także zabezpieczać konkretne grupy danych.

Wymyślając hasło powinniśmy pamiętać, by było długie na co najmniej 8 znaków i zawierało zarówno cyfry, litery duże jak i małe. Omijajcie słowa zbyt łatwo kojarzące się z waszą osobą lub rodziną.

Po drugie: solidna zapora sieciowa

Jeszcze dekadę temu żaden szanujący się internauta nie korzystał z sieci bez włączonego firewalla. Z czasem programy tego typu zaczęły być ignorowane przez prywatnych użytkowników. Wiele osób rezygnowało z bezpieczeństwa na rzecz szybszego transferu danych i swobody korzystania z zasobów sieciowych online. Sporo osób postawiło też na rozbudowane pakiety programów spod znaku Internet Security, które posiadają znacznie więcej funkcji niż firewall zwany też zaporą sieciowa. Kto jednak ceni sobie pełną kontrolę nad tym, jak chronić komputer przed atakami sieciowymi, ten powinien zdecydować się właśnie na firewalla - tylko te programy dają użytkownikowi dostęp do zaawansowanych ustawień. Dobrze skonfigurowana zapora sieciowa nie będzie spowalniała transferu danych, pozwoli natomiast osłonić nasz system przed większością zagrożeń mogących mieć wpływ na utratę lub kradzież naszych danych.

Po trzecie: regularne skanowanie komputera

Nawet najlepsze programy ochronne zawsze pozostaną o jeden krok za twórcami złośliwego oprogramowania. Często użytkownicy irytują się, gdy muszą nieustannie aktualizować bazy wirusów na komputerze - jest to jednak konieczność. Każdego dnia w sieci pojawia się kilkaset nowych złośliwych programów, wiele z nich doskonale radzi sobie z omijaniem barier stawianych przez programy firewall i antywirusy.

Gdy wasz sprzęt zaczyna zachowywać się dziwnie - szwankuje klawiatura, pojawiają się problemy z łączeniem z siecią bezprzewodową, nie ładują się określone strony, albo znikają pliki - należy natychmiast przeskanować system korzystając z programów antywirusowych. Najpewniej na waszym komputerze zagnieździł się niechciany robak, malware, spyware, adware, keylogger, wabbit lub rootkit. Takie złośliwe programy mogą zaszkodzić nie tylko wam, ale i użytkownikom związanym z wami. Dodatkowo poza uszkodzeniem danych na komputerze mogą pomóc hakerom dostać się do kont bankowych…  

Regularne skanowanie - na przykład raz w miesiącu - pozwoli wychwycić niechciane programy zanim na dobre rozgoszczą się na naszym komputerze wyrządzając szkody.

Po czwarte: bezpieczna archiwizacja danych

Przeciętny użytkownik komputerów o archiwizacji danych myśli najczęściej w chwili, gdy już utracił cenne zbiory czy to dokumentów, czy pamiątkowych zdjęć. Jednym słowem - jest mądry po szkodzie. Odzyskiwanie danych jest możliwe i nie brak na rynku programów, które wykonują to zadanie bardzo skutecznie. Nie zawsze jednak są w stanie odtworzyć wszystko, co zostało utracone.

Zdarza się też, że sprzęt zostaje skradziony albo uległ mechanicznemu zniszczeniu. Jedynym skutecznym sposobem na to, by w takiej sytuacji nie stracić danych jest… regularna archiwizacja.  Dokumenty, zdjęcia i cyfrowe rodzinne pamiątki warto regularnie zapisywać na dyskach zewnętrznych z pamięcią flash (SSD), które znacznie trudniej jest uszkodzić mechanicznie niż klasyczne dyski twarde (HDD). Nie jest przesadą, by najważniejsze informacje wymagające zachowania zapisywać na dwóch zewnętrznych dyskach. Innym sprytnym  rozwiązaniem jest archiwizowanie wybranych danych w chmurze, tu warto jednak wiedzieć, że choć pozwala nam to nie tylko zapisywać i otwierać zachowane pliki z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego z odpowiednimi aplikacjami, także chmura może być narażona na wizytę niepożądanych gości i programów.

Po piąte: sprytne szyfrowanie plików

Ochrona dostępu na różne możliwe sposoby i archiwizacja danych mają nas uchronić przed najgorszym - utratą i kradzieżą. Co jednak zrobić, by ważne informacje z naszego komputera nawet po trafieniu w niepowołane ręce nadal były bezpieczne? Szyfrować!

Szyfrowanie plików za pomocą programu szyfrującego sprawi, że tylko my będziemy mogli odczytać ich zawartość. Współczesne algorytmy szyfrujące są na tyle zaawansowane, że złamanie ich wymaga niekiedy wyjątkowego sprytu i dużej determinacji.

Niezależnie od wszystkich proponowanych rozwiązań najważniejsze pozostaje odpowiedzialne korzystanie z komputera i internetu. Żaden program nie zwalnia nas z myślenia i przewidywania skutków naszych zachowań - dlatego jeśli nie chcemy narażać się na utratę danych, przede wszystkim dbajmy o to, w jakim środowisku korzystamy z komputera, kim się dzielimy informacjami i z jakich zasobów online sami korzystamy. Dobre programy i sprawdzone urządzenia peryferyjne to tylko nasze -bardzo solidne - ale tylko i wyłącznie wsparcie.