5 typowych błędów finansowych małych firm

5 typowych błędów finansowych małych firm sxc.hu

Czasem o upadku firmy decyduje brak klientów, czasami zła koniunktura lub błędy urzędnicze. W wielu wypadkach problemem jest jednak właściciel.

Wielu początkujących biznesmenów umie zarządzać finansami na domowym, podstawowym poziomie. Część nie umie nawet tego.

Przeceniają swoje możliwości finansowe, a ich firmy upadają z powodu nadmiaru inwestycji lub braku zaoszczędzonych środków.

Dlatego przedstawiamy pięć najczęstszych błędów wraz z podpowiedziami jak ich uniknąć.

1. Brak odpowiednich rezerw gotówki

Każdy początkujący przedsiębiorca spodziewa się, że nie osiągnie na początku imponujących przychodów, a stały zarobek może pojawić się dopiero po kilku kwartałach. Dlatego potrzebny jest zapas gotówki na dobry początek. Z pozytywnego myślenia nie można opłacić czynszu i podatków.

2. Zależność od kart kredytowych

Część przedsiębiorców, by utrzymać się na powierzchni gdy założyli własny biznes, korzysta z kredytów i kart kredytowych.

Oczywiście obie te rzeczy mogą być przydatne, trzeba jednak z nimi bardzo uważać. Karty kredytowe są wysoko oprocentowane, podobnie pożyczki gotówkowe. Dlatego warto rozejrzeć się za inwestorem, dofinansowaniem lub pożyczką biznesową.

3. Mieszanie finansów firmowych i osobistych

Choć środki na koncie firmowym kuszą, konieczne jest rozdzielenie tych dwóch światów. Finanse domowe należy prowadzić zgodnie z rozsądkiem, a firmowe – z ustawami zasadami księgowości oraz innymi wytycznymi, które mogą decydować o być albo nie być firmy.

4. Odmawianie sobie wynagrodzenia

Wielu zorientowanych na sukces biznesmenów inwestuje większość zarobionych środków w firmę. A to nie zawsze dobry pomysł – bez nagród, nawet dawanych samemu sobie, szybko spadnie Ci motywacja do pracy.

5. Brak dobrze zorganizowanej kontroli płatności

Musisz mieć porządek w papierach. Każdą fakturę drukuj, opisuj i utrzymuj w należytym porządku. Niech wysyłanie spóźniającym się klientom przypomnień o płatności stanie się ważnym elementem twojej pracy.

Opanowanie firmowych finansów nie jest trudne, jeśli są prowadzone rozsądnie i ze znajomością rzeczy. Dlatego warto przed założeniem firmy pytać i uczyć się od bardziej doświadczonych kolegów lub partnerów. Ich wiedza i wskazówki pozwolą oszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale też nerwów.

Opracowano na podstawie tekstu w businessnewsdaily.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek Nicole Fallon