5 wskazówek jak zdobyć pracę po zwolnieniu

5 wskazówek jak zdobyć pracę po zwolnieniu © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Zwolnienie z pracy może wydawać się końcem świata. Nie oznacza to jednak końca Twojej kariery.

Weź głęboki wdech, uświadom sobie, że to tylko praca i uważnie przeczytaj poniższe pięć porad, dzięki którymi Twoje życie zawodowe znowu nabierze tempa. Jak szukać pracy po zwolnieniu?

1. Zdobądź referencje

Bez względu na to, z jakiego powodu zostałeś zwolniony, postaraj się o referencje od poprzedniego pracodawcy. Oczywiste jest, że sytuacja ta nie jest dla Ciebie korzystna, ale musisz wziąć się w garść i podjąć ten pierwszy krok. 

W Twoim interesie jest jak najbardziej korzystne zakończenie współpracy z poprzednim pracodawcą. Możesz więc wysłać mu list bądź maila z podziękowaniami za wspólną pracę i zapewnieniem, że rozumiesz decyzję zarządu o zwolnieniu, bez względu na to, jaki był jej powód. Nie możesz palić za sobą mostów, a dobre relacje ze wszystkimi w Twojej branży, bez względu na sympatie czy antypatie, pewnego dnia zaowocują. 

Po tak profesjonalnym zakończeniu współpracy, z pewnością otrzymasz pozytywne referencje, a Twój szef będzie miło wspominał współpracę z Tobą.

2. Zdobądź „referencje zewnętrzne”

Jeśli zostałeś zwolniony przez niekompetencję bądź niewykonywanie swojej pracy w terminie, prawdopodobnie trudne byłoby zdobycie przez Ciebie pozytywnych referencji od pracodawcy. W takiej sytuacji przydadzą Ci się znajomości. Chodzi mianowicie o osoby, które cenią sobie Twoje umiejętności oraz kwalifikacje i którym kiedyś w pewnym stopniu pomogłeś.

Postaraj się więc o pozytywne opinie pracodawców, u których pracowałeś wcześniej, bądź znajomych z branży, z którymi miałeś kiedyś przyjemność współpracować. Głos ludzi i jego siła mogą zdziałać cuda. Rekomendacja Twojej osoby przez bliższych lub dalszych znajomych może znaczyć więcej niż opinia szefa czy prezesa.

Ponadto, czas wolny, który poświęcasz teraz na poszukiwanie pracy, możesz także przeznaczyć na tworzenie sieci nowych znajomości i wzbogacanie swojego CV poprzez takie formy aktywności jak wolontariat czy staż. Dzięki nim nie będziesz miał luk w swoim CV i jednocześnie będziesz miał czas na poszukiwanie kolejnej pracy – w pełnym tego słowa znaczeniu.

3. Pozostań „w grze”

Prawdopodobnie uważasz, że utrata pracy to idealny moment na chwilę odpoczynku i zastanowienie się nad swoją sytuacją. Zrobienie sobie wakacji jednak nie pomoże Ci w żaden sposób znaleźć nowej pracy. Musisz być aktywny i nie pozwolić, by w Twoim CV pojawiły się niepotrzebne luki.

Zapisz się na kursy, bierz udział w szkoleniach czy konferencjach dotyczących Twojego hobby lub Twojej branży. Ponadto, zaktualizuj swoje CV – dodaj do niego umiejętności, które nabyłeś w poprzednim miejscu pracy, dopisz przebyte kursy i szkolenia.

4. Uważaj na słowa

Podczas poszukiwania nowej pracy, bądź czujny, jeśli chodzi o słowa, których użyjesz przy okazji tłumaczenia przyczyn zwolnienia Cię z poprzedniej pracy. Sformułowania takie jak „różnice przekonań”, „inne podejście do strategii działania firmy” i inne podobne stwierdzenia są dosyć niejasne, a tym samym zostawiają Twojemu potencjalnemu pracodawcy zbyt duże pole do przemyśleń, czy też podejrzeń. Zostałeś zwolniony z jakiegoś powodu, którego nie możesz ukryć – użyj jednak logicznych i zrozumiałych argumentów, które jednocześnie nie zrażą nikogo do Twojej osoby.

Cokolwiek więc zrobisz, nie atakuj swojego poprzedniego pracodawcy. Możesz powiedzieć oczywiście, że współpraca się Wam nie układała czy też, że mieliście inne wizje dotyczące pewnych działań i projektów, jednak nigdy nie posuwaj sie do personalnych uwag na temat swojego ostatniego przełożonego. Bądź profesjonalny i nawet, jeśli uważałeś swojego poprzedniego szefa za delikatnie mówiąc mało kompetentnego, unikaj ocen dotyczących sfery towarzyskiej i osobistej. Oceń go profesjonalnie przez pryzmat Waszej współpracy.

5. Przemyśl swoją sytuację i najbliższe plany

Bycie zwolnionym może nieco zaburzyć Twoją samoocenę i poczucie własnej wartości. Warto więc, byś na spokojnie przemyślał swoją sytuację, swoje cele i plany na najbliższą przyszłość. Jest to czas na małą ewaluację Twoich poprzednich osiągnięć, przemyślenie w czym tak naprawdę jesteś dobry i w jakich dziedzinach miałeś największe sukcesy.

Być może stwierdzisz, że Twoim marzeniem jest praca w innej branży czy po prostu na innym stanowisku. Nie bój się nowości i związanych z nimi wyzwań. Przeanalizuj dokładnie swoje potrzeby i wymagania dotyczące nowej pracy. Nie łap się pierwszej lepszej okazji, nie szukaj pracy „na szybko”. Zrób bilans zysków i strat wynikający z podjęcia każdej ewentualnej posady.

Sens bowiem w tym, abyś był szczęśliwy i spełniony w sferze zawodowej. Aplikuj tylko na te stanowiska, które w pełni Cię usatysfakcjonują. Daj sobie trochę czasu. Wymienione wyżej formy aktywności, takie jak kursy, staże czy wolontariat, to idealne działania, które pozwolą Ci zająć się czymkolwiek, ale jednocześnie dadzą Ci czas na przemyślenie oraz znalezienie idealnej dla Ciebie pracy. 

monsterpolska.pl

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska