5 zadań, których nie powinno się zlecać praktykantowi

5 zadań, których nie powinno się zlecać praktykantowi Fotolia

Wiele firm traktuje praktykantów jak darmowych pracowników. A to duży błąd.

Nie wszyscy praktykanci otrzymują wynagrodzenie. Ci, którzy pracują za darmo powinni otrzymać znacznie więcej – czas i uwagę pracowników oraz możliwość nauczenia się czegoś ważnego o zawodzie, który chcą wykonywać.

Dlatego firmy powinny unikać zlecania praktykantom następujących zadań:

1. Robienie kawy

Prawdopodobnie najczęściej zlecane praktykantom zadanie. A praktykant to nie służący ani asystent. Powinien dostawać zadania, które pozwolą mu się rozwinąć jako pracownik. Oczywiście w samej kawie nie ma nic złego, jednak najlepiej jest ją przygotować samemu.

2. Cały dzień coś kopiować

Wykonywanie kopii oraz inne typowo biurowo – administracyjne zadania są nudne i nikt zazwyczaj nie chce ich robić. Oczywiście opanowanie podstawowych zadań jest ważne, ale nie trzeba ich wykonywać tydzień przez kilka godzin dziennie. Po nabyciu pewnego niezbędnego minimum umiejętności należy skierować praktykanta do bardziej ambitnych i trudniejszych zadań.

3. Pracować poza umówionymi godzinami

Porozumienie w sprawie praktyk powinno dokładnie określić w jakich godzinach praktykant pracuje. Dotyczy to także pracy w firmach zajmujących się organizacją eventów, gdzie godziny pracy mogą być naprawdę potworne.

Przepracowany praktykant szybko się wypali i nabierze przekonania, że się nie nadaje do danej pracy. A przez to się mniej nauczy i będzie mniej przydatny w firmie podczas praktyk.

4. Cokolwiek, czego nie umieją

Nie można od praktykanta wymagać wykonywania pracy, której wykonać nie umie. I to niezależnie od jego talentu czy zdolności. Zwłaszcza, że wielu praktykantów tak bardzo chce zrobić dobre wrażenie, że nie przyzna się do poczucia przytłoczenia i braku siły.

5. Brak informacji o postępach

Każdy praktykant potrzebuje regularnie informacji zwrotnej dotyczącej jego postępów. Nie należy zakładać, że rozumie milczenie i brak komunikatów jako pozytywną informację. Wręcz przeciwnie.

Przyjęcie do firmy praktykanta to zawsze ryzyko. Dlatego najpierw trzeba dokładnie przemyśleć jego rolę oraz zadania, jakie ma wykonywać w firmie.

Opracowano na podstawie tekstu z inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek