5 złotych zasad, które pomogą Ci stworzyć zgrany zespół

5 złotych zasad, które pomogą Ci stworzyć zgrany zespół Image courtesy of by franky242/FreeDigitalPhotos.net

Podstawą udanego biznesu jest dobrze dobrany i zgrany zespół. Tylko taki team da Ci przewagę, której konkurencja nie będzie w stanie pokonać choćby w miesiąc, czy dwa. W teorii większość firm o tym wie, ale jak tę wiedzę przekuć na praktykę?

1. Każdy z pracowników powinien sprzedawać

Każdy! Nawet pani sprzątająca. Nie jest ona oczywiście sprzedawcą towaru czy usług, ale jako członek personelu sprzedaje wizerunek firmy. A firmy żyją właśnie ze sprzedaży, również swojego image’u. Stąd każdy z pracowników – od najniższego po najwyższy szczebel w firmie – powinien to zrozumieć i zaakceptować. Sprzedaż jest prosta i każdy może się jej nauczyć. Na przykład korzystając z darmowych narzędzi takich jak Sprzedaż Relacyjna.

2. Zespół powinien znać wizję twojego biznesu

Pracownicy muszą mieć pewność, że stanowią istotną część większej całości. Zinternalizowane poczucie sensu, misji i wspólnego celu sprawi, że wszystkim będzie chciało się efektywnie pracować. Takie nastawienie zmotywuje członków zespołu.

Podczas konsultacji przedsiębiorcy pytają mnie:
„Adam, jak zmotywować pracowników? Jak sprawić, że będzie im się chciało?”
Odpowiadam wtedy:
„Zacznij od przekazania im Twojej wizji biznesu. Zadbaj, aby każdy z nich wiedział, jak ma wyglądać JEGO FIRMA za rok, dwa, trzy. Jaka jest jego rola w zespole i jak ważny jest ON sam”.

Chcę, abyś mnie dobrze zrozumiał. Tu nie chodzi o wypisanie na kartce misji firmy, oprawienie jej w ramkę i powieszenie na ścianie. Nie mam na myśli broszurki, którą wręczysz pracownikom lub motywacyjnego maila, którego do nich wyślesz. Mówię o osobistej, szczerej rozmowie, która ma za zadanie upewnienie się, że każdy zrozumiał cel pracy i swoje miejsce w zespole.

3. Inwestuj w wiedzę oraz w wyszkolenie pracowników

Warto stale podnosić jakość swojego zespołu. Przedsiębiorcy często zwracają mi uwagę, że wyszkoleni pracownicy odchodzą z firmy i tworzą im konkurencję. Uwielbiam wtedy odpowiadać: „Kiedy prowadzisz firmę, przestań martwić się, że wyszkolisz ludzi, a oni odejdą. Martw się tym, że ich nie wyszkolisz, a oni zostaną!”.

To, co doprowadziło twoją firmę, ciebie samego, do miejsca, w którym jesteś, nie wystarczy, aby cię na nim utrzymać. W dzisiejszych czasach konkurencja jest tak wielka, że należy stale rozwijać siebie i swoich pracowników, aby ciągle utrzymywać się na powierzchni. I to płynąc kraulem w pięknym stylu, a nie nerwowo machając rękami czy ledwo łapiąc oddech.

4. Napisz wspólnie z całym zespołem kodeks honorowy

Kiedyś skupiałem się na definiowaniu misji i deklaracji wartości, ale to było mało efektywne. Głównie dlatego, że było narzucane z góry: wymyślane przez zarząd lub przeze mnie – właściciela. Kiedy dowiedziałem się od Blaira Singera o Kodeksie Honorowym i zacząłem go stosować, to dzisiaj mogę Ci tylko powiedzieć: „zrób to jak najszybciej”.

Nie ufaj mi na słowo, tylko sprawdź, jak to zadziała u Ciebie. Kodeks Honorowy to kilka zasad ustalonych wspólnie z pracownikami. Zasad, których każdy, nawet ty jako szef, będziesz bezwarunkowo przestrzegał. Zupełnie tak, jak rycerze i arystokraci niegdyś przestrzegali kodeksu honorowego. To sprawi, że każdy z twoich pracowników poczuje się ważny. Zostanie rycerzem twojego przedsiębiorstwa, gotowym działać na rzecz jego wartości – tych z Kodeksu i tych finansowych.

5. Szanuj ludzi. Szczególnie szanuj każdego, kto z tobą pracuje

Jestem znany z umiejętności budowania zespołów. Przez kilka lat pracy na etacie zajmowałem się restrukturyzacją i reorganizacją firm. Mówiąc w dużym uproszczeniu, moim zadaniem było realizowanie budżetu przy jednoczesnym scalaniu kilku firm w jedną.

Obrazowo można to przedstawić jako naprawianie silnika mercedesa podczas jazdy w ważnym kierunku. Wyobraź sobie przestraszonych niepewnych jutra ludzi. Ktoś kupił ich firmę, a oni nie wiedzą, czy nie zostaną zredukowani.

Mam dla ciebie radę: szanuj ludzi, a szczególnie ludzi mniej ważnych w strukturze firmy. Jeśli dopiero tworzysz biznes, szanuj już pierwszego pracownika. Szacunek i uznanie dla każdego człowieka, który z Tobą pracuje, powinno wejść Ci w krew. Taka postawa sprawi, że ludzie będą chcieli, a nie musieli, dla ciebie pracować.

Biznes MBA Adam Grzesik