6 błędów z rozmowy kwalifikacyjnej

6 błędów z rozmowy kwalifikacyjnej Ethan/Flickr.com

Rozmowa kwalifikacyjna to te kilka minut, od których może zależeć jakość życia przez najbliższe lata. Dlatego warto się do niej przygotować i nie popełnić błędów, które mogą zaważyć na udanym lub nieudanym procesie rekrutacyjnym.

1. Udawanie, że wiesz wszystko

Oszukiwanie rekrutera, że znasz się na wszystkim, to duży błąd. Nawet jeśli uda Ci się otrzymać tę pracę, rozstaniesz się z nią po okresie próbnym. Dlatego najlepiej jest być po prostu szczerym.

2. Unikanie pytań o social media

Obecnie każdy szanujący swoją pracę specjalista od rekrutacji rozpoczyna pozyskiwanie nowych pracowników od prześwietlenia ich profili w mediach społecznościowych. 

I nie ma co z tym walczyć.

Co więcej, można je wykorzystać, by pokazać się z możliwie najlepszej strony. Większość informacji zachować dla siebie, za to publicznie udostępniać rzeczy związane z pracą.

Warto także udzielać się w specjalistycznych grupach. Tam także szukani są nowi pracownicy.

3. Zła energia

Jeśli przychodzisz na rozmowę o pracę przekonany, że będzie źle, a na pytanie o poprzednich pracodawców wylewasz z siebie potok frustracji i agresji, niewiele zyskasz. Wreszcie – kto chciałby mieć w zespole zrzędę?

4. Pomijanie zainteresowań

Wielu ludzi uważa, że ich hobby nie ma nic wspólnego z pracą.

W końcu co ma wspólnego programowanie z żeglarstwem lub zarządzanie spedycją ze śpiewaniem w chórze?

Jednak każde hobby prezentuje, że masz unikatowe umiejętności i wiele mówi o Tobie. Specjalista od HR zazwyczaj patrzy na hobby jako nośnik pewnych umiejętności, które także można wykorzystać dla firmy po odpowiednim nakierowaniu lub szkoleniu.

5. Brak researchu

Nie wystarczy tylko znać nazwy firmy, do której się idzie na rozmowę kwalifikacyjną.

Warto wiedzieć dokładnie, czym się zajmuje oraz jakie projekty właśnie prowadzi. Większość tego typu informacji znajduje się na stronie internetowej. Jeśli firma dostała jakieś wyróżnienie, warto wiedzieć i to.

Takiej wiedzy wymaga choćby oczywiste pytanie: jak widzisz siebie w naszej organizacji?

6. Nie zadawanie pytań

Większość rozmów kończy się pytaniem „czy jest coś o co pan(pani) chce zapytać?”. I źle jest wtedy nie spytać o nich.

Sprytni kandydaci pytają o atmosferę w firmie i jej codzienne funkcjonowanie. Inni dopytują się o szczegóły stanowiska i projektów, którymi będą się zajmowali jeśli dostaną tę pracę.

Warto spytać o cokolwiek, byle nie milczeć.


Na podstawie businessnewsdaily.com opracował Konrad Budek. 

Nicole Fallon