6 dobrych rad jak być lubianym w biznesie i nie tylko

6 dobrych rad jak być lubianym w biznesie i nie tylko Picture-Factory - Fotolia

Jest kilka genialnych w swej prostocie sztuczek, które stosują ludzie powszechnie lubiani. Zastosować je może nawet ktoś, kto nie ma doświadczenia w luźnych rozmowach. Każdy jednak chce zrobić dobre wrażenie i być uważany za sympatycznego.

Nie manifestuj siły

Zdrowa pewność siebie nie powinna być mylona z postawą dominacji. A gdy ktoś dominuje spotkanie, brakuje miejsca dla kogokolwiek innego. A nikt nie lubi być spychany w cień.

Nawet spotkania na najwyższym szczeblu, między najważniejszymi graczami, mogą być całkowicie pozbawione manifestowania potęgi. Gdy Nelson Mandela spotkał się z Billem Clintonem, obaj unikali gestów świadczących o sile. Ukłonili się sobie, obaj także wykonali krok w stronę rozmówcy, unikając tym samym postawy „jestem ważniejszy, więc to ty do mniej podejdź”.

Dlatego przy następnym spotkaniu rozluźnij się, podejdź do partnera i uśmiechnij się. Pokaż, że to nie on, ale ty korzystasz na spotkaniu. Lubimy ludzi, którzy nas lubią. Dlatego pokaż, że naprawdę cieszysz się ze spotkania.

Nie obawiaj się kontaktu fizycznego

Dotyk w komunikacji powinien być przyjazny i nienarzucający się. Można kogoś poklepać po ramieniu lub plecach. Ważne, by poklepany nie czuł się zagrożony.

Dotyk pozwala przełamać zarówno realny jak i wyimaginowany dystans między rozmówcami.

Sięgnij po skuteczne triki w rozmowach

Tak zwane społecznościowe Ju-Jitsu. Sztuczka polega na tym, by po kwadransie świetnej rozmowy z zachwycającym człowiekiem dojść do wniosku, że tak naprawdę nic o nim nie wiesz.

Podobne artykuły:

Powszechnie lubiani ludzie to mistrzowie takich rozmów. Powodują, że z dużą przyjemnością mówisz o sobie, nawet tego nie zauważając. Są zafascynowani tobą, twoją walką z PowerPointem i szczegółami ostatniego projektu.

Są tak uprzejmi, że natychmiast ich lubisz.

Aby być taki, jak oni, wystarczy we właściwym momencie zadać odpowiednie pytania. Dopytuj o przyczyny zjawisk. Kto, jak i po co.

Jak już dowiesz się o jakimś sukcesie rozmówcy, dowiedz się, jak to zrobił i co możesz zrobić, jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji.

Dbaj jednak o szacunek dla rozmówcy. Nie zadawaj niewygodnych lub trudnych pytań, na które może nie chcieć odpowiadać.

Pozwól rozmówcy błysnąć

Najprawdopodobniej jest od ciebie w czymś lepszy. Pozwól mu na to.

Zbyt wielu ludzi przy pierwszym spotkaniu chce wyglądać na figurę ze spiżu. Pręży muskuły i podkreśla swoje zalety. Tymczasem znacznie lepiej jest być tym gorszym. Tym, na którym zrobiono wrażenie.

Gdy rozmówca opowiada o dokonaniach swojej firmy, powiedz „Muszę przyznać, że to wielki sukces. Zazdroszczę”.

Nie chodzi o poniżanie się w oczach innych. Po prostu należy być sobą i umieć przyznać, że jest się w czymś gorszym.

Podobne artykuły:

O nic nie proś

Ten niezręczny moment, gdy podczas niezobowiązującej rozmowy ktoś zbacza na tematy biznesowe…

Aby być lubianym człowiekiem, nie można być wiecznie spiętym biznesmenem, gotowym na kolejne spotkanie promocyjne. Ale jeśli widzisz sposób, by komuś pomóc, zrób to. Lubiani ludzie po prostu pomagają innym, a nie świadczą im usługi

Zamknij rozmowę w sympatyczny sposób

„Miło cię było spotkać” to grzeczne, ale banalne pożegnanie.

Możesz dotknąć ramienia, by wzmocnić przekaz. Możesz powiedzieć „Naprawdę bardzo się cieszę, że cię spotkałem”. Nie zapomnij się uśmiechać. Ale nie służbowo, jak handlowiec.

Zdaj sobie sprawę, że to nie jest łatwe.

To wszystko jest proste. Ale nie jest łatwe, zwłaszcza, jeśli masz problem z nieśmiałością. Takie osoby często przyjmują pozę osoby przebojowej i dominującej, która może i pomaga zwalczyć nieśmiałość, ale nie pomaga zdobyć sympatii.

Bycie nieco mniej śmiałym, mniej silnym i mniej przebojowym pozwoli, by ludzie cię polubili. Przede wszystkim będą się lepiej czuli w twoim towarzystwie. A to bardzo ważne. 

Opracowane na podstawie artykułu Jeffa Hadena zamieszczonego w inc.com.

Podobne artykuły:

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek