6 porad, jak współpracować z kimś kogo nie lubisz

6 porad, jak współpracować z kimś kogo nie lubisz http://pixabay.com/

Nie oczekuj, że na ścieżce swojej kariery będziesz spotykał tylko miłych i przychylnych Tobie współpracowników. Jeśli przyjdzie Ci pracować z kimś, kogo nie możesz znieść, spróbuj skorzystać z poniższych porad

Z pewnością każdy pracował kiedyś z osobą, za którą nie przepadał. Pozbycie się jednak takiej osoby nie jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem. 

Bądź szczery

Jeśli zachowanie Twojego kolegi z pracy doprowadza Cię do szału, po prostu powiedz mu to. Uprzejmie, ale dobitnie. Często bowiem ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ich zachowanie odbierane jest przez innych. Zdarza się przecież, że zupełnie normalne zachowanie dla jednej osoby może być irytujące dla drugiej. Zatem, śmiało, powiedz swojemu współpracownikowi, co Cię w nim denerwuje. Być może Twoja uwaga sprawi, że sam wreszcie dostrzeże to, że jego zachowanie może być denerwujące i będzie starał się to zmienić.

Bądź ponadto

Ten mechanizm działa nie tylko w przypadku dzieci, które, dokuczają sobie w szkole. Jeśli ktoś w pracy jest w stosunku do Ciebie złośliwy, zastosuj najprostszą taktykę i po prostu ignoruj jego zachowanie. Jeśli możesz, unikaj tej osoby. Prawdopodobnie przestanie się wobec Ciebie źle zachowywać, jeśli zobaczy, że złośliwości nie robią na Tobie żadnego wrażenia.

Zrewiduj swój stosunek do nielubianej osoby

Spróbuj skupić się na zaletach nielubianego współpracownika. Z pewnością posiada jakieś pozytywne  cechy. A kiedy już uda Ci się chociaż trochę zmienić stosunek do tej osoby, wasze relacje z pewnością także ulegną poprawie. Atmosfera pracy stanie się bardziej przyjazna, a efektywność zapewne też się poprawi.

Spróbuj się zaprzyjaźnić

Oczywiście masz prawo pomyśleć „łatwo powiedzieć”. Potraktuj to jako nowe wyzwanie zawodowe. Spróbuj wyciągnąć rękę pierwszy. Być może naprawdę uda Ci się zacieśnić relacje ze swoim wrogiem, a niechęć zamieni się w życzliwe relacje koleżeńskie i pozbędziesz się problemu raz na zawsze.

Przejdź do ataku

Czasem jednak nie ma żadnych szans na okiełznanie wrogich relacji. Jeśli Twój znienawidzony współpracownik, przykładowo, podczas spotkań biznesowych nie daje Ci dojść do słowa bądź też Cię w jakikolwiek sposób ośmiesza, odpowiedz. Oczywiście, zazwyczaj mówi się, że nie można zniżać się do poziomu drugiej osoby. Dlatego bądź ostrożny i postępuj racjonalnie. Jeśli udasz się na skargę do przełożonego, Twój wrogi współpracownik będzie mógł zrobić to samo. Miej zatem sensowne wyjaśnienie swojego zachowania. Wyjaśnij, że swoim zachowaniem chciałeś uświadomić swojemu „koledze”, że kiedy on zachowuje się tak samo, Ty czujesz się niekomfortowo.

Odwołaj się do ostatecznej instancji

Nikt nie chce mieć opinii donosiciela w pracy. Jeśli jednak wszelkie sposoby na rozwiązanie problemu zawodzą i naprawdę nie możesz dalej pracować w takiej atmosferze, powiedz o tym swojemu pracodawcy.

Upewnij się najpierw, że mówisz o sposobie zachowania swojego współpracownika w kontekście wpływu na firmę. Ograniczenie twórczego myślenia, niszczenie morale zespołu, lub zmniejszanie produktywności to powody, które uprawniają Cię do zaangażowania  szefa w ten problem. Wszystko to ma zły wpływ na wydajność jego firmy i dlatego prawdopodobnie zainterweniuje.

monsterpolska.pl

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska