6 sposobów na wakacyjne rozpędzenie kariery

6 sposobów na wakacyjne rozpędzenie kariery www.fotolia.pl

Łapanie świeżej opalenizny nieszczególnie pomaga w karierze. Czas wolny lepiej przeznaczyć na coś wartościowego i produktywnego.

Lato to atrakcyjny czas na rozwijanie kariery przede wszystkim dla ludzi młodych, którzy jeszcze nie mają w CV wystarczającej ilości doświadczenia, by zachęcić pracodawców i powinni tę lukę możliwie szybko zapełnić. To pozwoli im opuścić studia bez pustego CV.

1. Wcześnie wstawać

Aby efektywnie wykorzystać wakacje należy się, przede wszystkim, obudzić. Wielu studentów przesypia pół dnia w wakacje.

To marnotrawienie czasu nie tylko na rozwijanie kariery, ale też na wypoczynek i zabawę. Znacznie zdrowiej dla organizmu jest zachować swoją codzienną rutynę nawet w wakacje.

2. Zaangażować się w wolontariat

Wolontariat to kolejna okazja, by produktywnie spędzić wakacje. Można się udzielać zarówno w instytucjach pozarządowych, fundacjach i organizacjach non-profit, jak i w firmach, które chętnie przyjmują zainteresowanych na darmowe praktyki. Wolontariat to świetny sposób, by rozeznać w pełni swoje preferencje odnośnie kariery i poznać dany zawód zanim jeszcze się rozpocznie w nim pracę na stałe.

3. Wakacyjna praca

Nawet jeśli wakacyjne zbieranie truskawek może nie wydawać się szczególnie związane z przyszłą karierą managera, z pewnością stanowi wartość dla przyszłego pracodawcy. Staranie się o taką pracę pozwoli rozwinąć w sobie umiejętności związane z rozmowami kwalifikacyjnymi oraz inne wymagane przez pracodawców zdolności. Oznacza także, że za wykonaną pracę otrzymuje się wynagrodzenie.

4. Praca jako wolny strzelec

Student już posiada pewne kwalifikacje w zawodzie, który zamierza wykonywać. Dlatego może poszukać zleceń związanych z nim i dopasowanych do jego umiejętności. Zawody twórcze i informatycy w szczególności mogą wiele zdziałać jako wolni strzelcy i zdobyć doświadczenie jeszcze przed rozpoczęciem stałej pracy. Freelancing to także świetny sposób, by zdobyć kontakty biznesowe.

5. Staże

Wiele firm oferuje młodym ludziom wakacyjne praktyki i staże. To zazwyczaj nie są świetnie płatne prace (choć bywa różnie), ale świetnie wyglądają w CV. Dają także świetną okazję do sprawdzenia wiedzy nabytej na studiach w realnym świecie i w prawdziwych sytuacjach.

6. Szukać profesjonalnego sprzętu i ubrań

Zamiast szukać kolejnej pary świetnych okularów przeciwsłonecznych, warto rozejrzeć się za tanim sprzętem komputerowym lub ubraniami, które pasują do wybranej ścieżki kariery. Większość praktykantów musi się dostosować do dress kodu firmy, do której chcą się dostać. Dlatego należy odpowiednio wcześniej zainwestować w marynarkę lub żakiet i ładną koszulę.

Na podstawie tekstu z careerealism.com opracował Konrad Budek. 

Nowoczesna Firma S.A.