7 typów zdalnych pracowników

7 typów zdalnych pracowników istockphoto.com

Zrozumienie, jak funkcjonują zdalni pracownicy może być dla nich wielkim impulsem zwiększającym produktywność.

Praca w biurze nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich i powoduje wiele problemów. Do biura należy dojechać, kuszą przerwy kawowe i plotki ze znajomymi. Niektórzy są gotowi do pracy od razu po wejściu do budynku, inni nie mogą się dobudzić do południa i snują się bez celu między biurkiem i automatem z kawą.

PGi, firma zapewniająca narzędzia do zdalnej pracy, podzieliła zdalnych pracowników na siedem typów. Wskazują, że poznanie stylu pracy pozwala zarządzać pracownikami. Bez tej znajomości praca zdalna może być prawdziwym polem minowym.

1. Pracuś na okrągło

Jesteś tym typem, jeśli przyłapujesz się na odpowiadaniu na służbowe e-maile po północy lub przeglądania raportu podczas niedzielnego obiadu. Równie oddany co zestresowany. Aby skutecznie pracować zdalnie, ktoś taki powinien wyznaczyć sobie w domu „przestrzeń biurową” i pracować w określonych godzinach, których potem się trzyma.

2. Wielozadaniowiec

Masz właśnie co najmniej 12 otwartych kart w przeglądarce i co najmniej drugie tyle działających w tle aplikacji? Najprawdopodobniej jesteś wielozadaniowcem. Z natury jesteś kontaktowy i kreatywny. Jednak aby zachować produktywność (a przy okazji poczytalność) musisz wyłączyć wszystkie zbędne powiadomienia i poinformować wszystkich w okolicy, że pracujesz i nie można ci przeszkadzać. Dla ludzi o wyjątkowej energii mogą sprawdzić się także różne miejsca pracy rozsiane po całym domu (stół w kuchni, biurko, taras itp.)

3. Networker

Tacy ludzie spajają zespół w jedno. To człowiek, który zawsze ma najświeższe plotki, wie co się wokół dzieje i wszyscy go lubią.

Zagrożeniem dla takich ludzi jest poczucie izolacji podczas zdalnej pracy. Dlatego powinni zadbać o odpowiednie narzędzia do pracy zdalnej, na przykład programy do wideokonferencji i komunikatory.

4. Rozproszony pracownik

Jeśli zdarzyło Ci się zapomnieć do połowy zrobionych kanapek lub mieć przez pół dnia otwarty email z napisanym tytułem, zapewne należysz do tej kategorii. Łatwe rozpraszanie się jest oczywistym zagrożeniem dla tego typu pracowników, jeśli zostaną w domu. Tym bardziej powinni zadbać o osobną przestrzeń do pracy. Mogą także zainstalować sobie wiele narzędzi, które pozwolą im efektywnie zarządać własnym czasem i przypominać o nadchodzących wydarzeniach.

5. Zdalny manager

Jeśli nawet na plaży lubisz mieć wszystko pod kontrolą, najprawdopodobniej jesteś zdalnym managerem. Dla takich ludzi dostęp do odpowiednich technologii wspomagających produktywność jest kluczem. Regularnie organizują wideoczaty z pracownikami i wymagają raportów na temat produktywności.

6. Elastyczny pracownik

Równowaga między życiem i pracą to dla ciebie pewna abstrakcja – jeśli żyjesz w fazach pracy i fazach życia w różnych, czasem dziwnych godzinach, jesteś elastycznym pracownikiem. Firma zyska najwięcej na tym typie pracownika, jeśli ich dyrektor oswoi się z myślą, że mogą swoje zadania wykonywać w dziwnych porach i należy się skupić na ich wynikach, a nie godzinach pracy.

7. Superefektywny pracownik

Nie masz pojęcia, jak twój manager radzi sobie z taką ilością zadań? Najprawdopodobniej jest właśnie superefektywnym pracownikiem. Jeśli ubierasz się do pracy nawet jeśli pracujesz z kanapy, najprawdopodobniej jesteś tym typem pracownika. Choć wydaje się, że ten typ pracownika nie wymaga specjalistycznej opieki, management musi zapewnić mu odpowiednie warunki. Jest to przede wszystkim odpowiednia lista zadań oraz usunięcie wszelkich barier dla jego pracy, których tego typu pracownik po prostu nie wymaga.

Opracowano na podstawie tekstu w inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek