9 codziennych decyzji menedżera sprzedaży

9 codziennych decyzji menedżera sprzedaży Photo credit: tokyoform / Foter

W ciągu dnia, jako lider, stajesz naprzeciwko wielu decyzji. Na podjęcie niektórych z nich będziesz miał czas, inne będziesz musiał podjąć natychmiast oraz skonsultować z podwładnymi lub przełożonym.

Taka Twoja rola – podejmowanie WŁAŚCIWYCH decyzji. Przykłady opisane poniżej, to jednak decyzje, które nie są nam bezpośrednio narzucane. To trochę inne rodzaje decyzji, które podejmujemy właściwie nieświadomie.

1. Decyzja o byciu skupionym. Na jednym, najważniejszym w danym momencie zadaniu. Czy jesteś na tyle zdyscyplinowany, by skupiać się na rzeczach ważnych? Czy znasz cele swoje i swoich podwładnych?

2. Decyzja o zaufaniu
. Zarządzanie ludźmi musi opierać się na zaufaniu. I nie chodzi o ślepą ufność, że podwładny zrobi coś, do czego nawet nie jest odpowiednio przygotowany. Chodzi o to, że zaufanie to decyzja. Ile czasu zajmuje Ci podjęcie takiej decyzji? Jak wygląda proces jej podejmowania?

3. Decyzja o wyznaczaniu coraz wyższych oczekiwań i standardów
. Względem siebie i swoich podwładnych. W takiej kolejności. Ludzie mają tendencję do dążenia do coraz większych wyzwań. W ten sposób możesz zwiększać ich zaangażowanie. Czy Twoi ludzie wiedzą, czego od nich oczekujesz? Jak to sprawdzasz?

4. Decyzja o byciu przykładem
. Twoi ludzie Cię kopiują. Nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy. Obserwują każde twoje posunięcie, wszystko co powiesz i zrobisz będzie miało odbicie w ich zachowaniu. Łatwiej kształtować pozytywne zachowania niż zmieniać negatywne! Czy jesteś pozytywnym przykładem dal swoich ludzi

5. Decyzja o stworzeniu pozytywnej atmosfery. Środowisko w pracy ma zasadnicze znaczenie dla efektywności. Duża rotacja sprzedawców, to fatalny sygnał nie tylko dla Ciebie, ale również dla całego otoczenia. Ty wyznaczasz standardy i Ty kontrolujesz ich przestrzeganie. Jakie zatem są Twoje standardy zarządzania? Co o tym sądzą Twoi

6. Decyzja o zaangażowaniu. Zostawiasz swoich ludzi samym sobie z ich problemami? Czy może postrzegają Cię jako członka zespołu, tego, który troszczy się o ich sukces? Jak Ty to widzisz, a jak postrzegają to Twoi podwładni?

7. Decyzja o starcie
. Niektórych spraw nie można załatwić ponieważ nie podjęliśmy decyzji, że należy zacząć je realizować! To jedno z trudniejszych zadań lidera – zacząć i wskazać kierunek. Zastanów się nad tym co musisz zrobić, co już długo/za długo czeka na Twoją reakcję… i zacznij to robić!

8. Decyzja o zatrzymaniu
. Kiedy ostatni raz zastanawiałeś się, czego już więcej nie trzeba robić/ nie musi być robione? Co jest mało efektywne i nie przynosi już zysku?

9. Decyzja o stałym uczeniu się. Chęć stałego doskonalenia swoich umiejętności, to kwestia wyboru. Czy jesteś z Siebie zadowolony w pracy? Czy możesz powiedzieć o sobie, że jesteś dobry w tym, co robisz? Najlepsi liderzy to ci, którzy wiedzą, że muszą stale się uczyć. Co robisz w tym obszarze?

Przemyśl wszystkie te podświadome decyzje. Każdą z osobna. Daj sobie na to czas. Dokładnie przeanalizuj swoje odpowiedzi na pytania, które padły, nawet jeśli część z nich mogła być dla Ciebie niemiła. I zacznij działać ...

Podobne artykuły:


Lech Dworaczyński Menedżer Sprzedaży-Czekanów