A gdyby tak zostać rentierem?

A gdyby tak zostać rentierem? Rachwalska Irena - Fotolia

Abyś został rentierem wystarczy, żeby twój dochód pasywny z twoich aktywów, jakimi są nieruchomości, papiery wartościowe i/lub biznesy przewyższył sumę wszystkich Twoich kosztów.

Rentier (fr. rentier) - jest to osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, nieruchomości, odsetek od papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.) lub wkładów bankowych.

Abyś został rentierem wystarczy, żeby twój dochód pasywny z twoich aktywów, jakimi są nieruchomości, papiery wartościowe i/lub biznesy przewyższył sumę wszystkich Twoich kosztów. Będąc właścicielem małej lub średniej firmy masz już pojęcie o prowadzeniu biznesu w swojej branży. Zapewne jesteś zapracowanym człowiekiem, który musi co dziennie zadbać o działanie firmy, płynność dostaw, obsługę klienta i przypilnować swoich pracowników. Jeżeli zdarzyło się Tobie z pieniędzy wygenerowanych przez firmę (i ewentualnych kredytów) zbudować lokale do wynajęcia, i lokale te przynoszą zysk – oznacza to, że zrobiłeś pierwszy krok w stronę swojej wolności finansowej.

Pilnuj swoich kosztów

Wszystkie aktywa, które przynoszą dochód pasywny, podlegają takim samym zasadom gry rynkowej – nieruchomości drożeją i tanieją, spadają i wzrastają ceny najmu, a czasem pękają bańki spekulacyjne. Dlatego, największą sztuką jest dla inwestora, który planuje zostać rentierem, jest znalezienie najbardziej stabilnej niszy, oraz takie rozlokowanie inwestycji, by wahania rynku nie powodowały spadku dochodów  poniżej kosztów.

Warto też – wzorem wielu bogatych ludzi – nie przesadzać z generowaniem wysokich kosztów. Nie musisz jeździć złotym maybachem i mieszkać w najdroższym apartamencie w mieście. W ilu domach można mieszkać? Ile mieć samochodów (chyba że je kolekcjonujesz), ile jachtów itp. W ostatecznym rozrachunku głównie najważniejsi okazują się bliscy Ci ludzie i przyjaciele; bezpieczny dom (w zamkniętym osiedlu lub dzielnicy) i dobry, bezpieczny samochód. Nie musisz więc być koniecznie Rockefellerem. Chyba, że rzeczywiście masz takie ambicje.

Podobne artykuły:

Myśl jak bogaci

Najważniejszym wyzwaniem w drodze do stania się rentierem, jest zmiana sposobu w jaki myślisz o pieniądzach. Zdecydowania większość ludzi myśli o pieniądzach, jako najtrudniej dostępnym elemencie swojej rzeczywistości – wydzielanym sztuka po sztuce raz na miesiąc przez szefa firmy lub kasjera i znikającym w przepastnych przestrzeniach banków, kas sklepowych i okienkach pocztowych. Ludzie biedni postrzegają biznesmenów, jako tych, którzy gromadzą banknoty. Wystarczy obejrzeć kreskówki z kaczorem Donaldem i jego siostrzeńcami. Obrzydliwie bogaty wujek siedzi na banknotach i monetach. Prawda jest jednak zupełnie inna – zamożność bierze się z dodatniego przepływu finansowego. Strumień pieniędzy przepływa - ludzi płacą za towary i usługi – wszyscy – biznesmeni, pracownicy, prezydenci.

Podstawowa różnica pomiędzy ludźmi biednymi czy niezamożnymi lub dobrze zarabiającymi i wciąż zadłużonymi, a bogatymi zamyka się w umiejętności budowania biznesów, umiejętności nadzorowania przepływu finansowego i sposobie wydawania pieniędzy. Bogaci ludzie kupują aktywa, biedni kupują pasywa, a klasa średnia kupuje pasywa, wierząc, że to są aktywa. Tak by to ujął jeden z największych nauczycieli biznesu i guru edukacji finansowej, Robert Kyiosaki.

Podsumowując – jeżeli chcesz być bogaty – kupuj aktywa i pilnuj stosunku kosztów do wpływów tak, abyś miał dodatni przepływ finansowy.

Jeżeli chcesz stać się rentierem – kupuj aktywa przynoszące dochód pasywny i pilnuj  stosunku kosztów do wpływów tak, abyś miał dodatni przepływ finansowy.

Artykuł powstał w oparciu o idee zawarte w serwisie www.bogatyojciec.pl

Podobne artykuły:

Nowoczesna Firma S.A. Ryszard Jórczak